E enjte, 21.09.2023, 10:58 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Para veprës së Barletit është shkruar në kronikën e vitit 1485 për Skënderbeun

E diele, 13.12.2020, 12:29 PM


Para botim të veprës së Marin Barletit për jetën dhe veprën e Skënderbeut(1508,1537), për të është shkruar për herë të parë deri më tani nga ky dokument historik në një kronik të vitit 1485 të cilën e kam gjetë gjatë hulumtimeve të mia.

Një dokument i tillë i rëndësishëm historik është dëshmi mbi emrin e Arbërisë dhe strategun e Liderin e  saj vizionar Gjergj Kastrioti i cili jo vetëm kishte lënë gjurmë të pashlyera në historinë arbënore ,por edhe atë europiane e botërore.

Është e rëndësishme poashtu të nënvizohet këtu se kjo kronik dhe trajtimi i kësaj aty botohet 17 vjetë pas vdekjes së Gjergj Kastriotit.Kur dihet që roli që patë ai si mbrojtës  i Arbërisë në këtë periudhë ishte vendimtar edhe për tërë fatin e kontintit dhe civilizimit europian. Një kopje e veprës si dokument nga kronika e vitit 1485 e mbajë në arkivin tim personal.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora