E merkure, 12.05.2021, 11:44 AM (GMT+1)

Mendime » Saraçi

Hilmi Saraçi: Tri figura të shquara në vend të Hashim Thaçit

E diele, 19.07.2020, 09:49 AM


Tri figura të shquara në vend të Hashim Thaçit

Nga Hilmi Saraçi

Këto ditë jemi deshmitar të disa ngjarjeve të vecanta për shtetin e Kosovës: për të ardhmen dhe përspektivën e saj në vënd dhe në arenën nderkombetërë . Pra ,ngjarje me rëndësi të vacantë ishte (Janë) akuzat e ngritura nga Tribunali  i Hagës kundër Hashim Thaqit dhe Kadri Veselit, si dhe  rifillimi i negociatave me Serbinë.Pa  hyrë në detaje për këto iniciativa të Tribunalit të Hagës dhe negociatave me Serbinë duhet konstatuar se këto akuza nuk janë të drejta sidomos në formën e paraqitjes dhe të ngritjes se aktakuzës, prandaj kjo mangësi por edhe të tjera mangësi të këtij lloji damtojnë të akuzuarit , respektivisht shtetin e Kosovës dhe UCK-në  që luftoi drejt për lirinë dhe pavarësin e Kosovës… Mirëpo në këto moment duhet konstatuar pa ndonjë rezervë se c’duhet bërë tani kur një presidenti të shtetit i është  ngritur akuzë për krime, edhe pse të pa konfirmuara nga gjykata përkatëse ku presidenti deklaron se nuk do të jap dorheqje pa konformim të gjykatës. Prandaj a duhe në këto raste presidenti të japë dorëheqje?... Mendoj se pa u thelluar në këto akuza mjaft të rënda  dhe si të tilla që e lëkundin mjaft pozitën e tij si president i shtetit të Kosovës, pa marr parasysh se ndoshta në fund do të dalë i pastër… Pa u bazuar në të gjitha këto Hashim Thaqi duhet të jap dorheqje se paku moralisht duke treguar menquri dhe aftësi si burrështetas se me akuza të ngritura, pa u bazua si janë ato të ngrituta është e pamencur të mbetet president në të ardhmen. Për të gjitha këto sqarime unë mendoj se duhet menjëherë të mendohet se kush mund të zgjedhet në vend të Hashim Thaqit për president. Për  zgjedhje në vend  të tij , si disa të tjerë mendoj, se tri figura me rëndësi të vecantë mund  të zgjedhen në vend të Thaqit. Këto figura janë me dinjëtet dhe autoritet të vecantë për vendin dhe për Bashksinë Ndërkombëtare.

Këto tri zonj. Janë ,si pas mendimi tim,  të përgatitura për ta udhëhequr shtetin e Kosovës. Biografia e tyre është mjaftë e dalluar me suksese në udhëheqje dhe për shtetndërtimin e Kosovës…

1. Edita Tahiri është njëra ndër personalitet politike që ka qenë e përfshirë pothuajse në të gjitha proceset e shtetëndërtimit. Ka lindur në Prizren, në një familje patriotike dhe arsimdashëse. Babai i saj ishte aktivist për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, ndërsa nëna e saj ishte nga Kukësi. Prindërit e saj ishin martuar në kohën e Luftës së Dytë Botërore, atëherë kur Kosova dhe Shqipëria nuk kanë pasur kufijtë. Më pas kufijtë janë mbyllur dhe nëna ime ka ndërruar jetë pa u parë më familjarët e saj, “Babai im është burgosur në kohën e Rankoviqit, kur politikanë e patriotë janë marrë në burgje dhe janë torturuar me mënyra çnjerëzore. Babai im është torturuar deri edhe me kurora elektrike në burgun e Mitrovicës së Sremit.  Babai i saj nuk arriti të shoh angazhimin e saj në politikë. Por u kishte lënë amanet që asnjëri të mos anëtarësohej në Partinë Komuniste…/

2. Vlora Çitaku është një politikane dhe diplomate shqiptare në Republikën e Kosovës, aktualisht ambasadore e Republikës së Kosovës në Shtetet e Bashkuara. Paraprakisht ishte Konsull i Përgjithshëm i Republikës së Kosovës në Nju Jork

Vlora Faik Citaku është e lindur në Bajçine,Komuna e Podujeves dhe jeton në Prishtinë. Çitaku ka të mbaruar një MA në Medie dhe Gazetari dhe para se të angazhohej në politikë ka punuar si gazetare dhe përkthyese për disa medie perëndimore gjatë luftës në Kosovë në periudhën 1998 – 1999. Çitaku po ashtu shërben në një bord bamirësie në Kosovë që angazhohet për mbrojtjen e grave nga dhuna në familje.Vlora Çitaku më herët ishte ministre e Integrimit Europian, ish zëvendësministre e jashtme dhe ministre e jashtme në detyrë pas prishjes së koalicionit PDK dhe LDK. Çitaku ishte ministërja e dytë për Integrim Europian që nga themelimi i kësaj ministrie në Qeverinë e Kosovës në vitin 2009.[6] Para kësaj ajo shërbeu si ushtruese e detyrës së Ministrit të Punëve të Jashtme dhe Zëvendësministre e Punëve te Jashtme, në një ministri të themeluar tek pas shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Znj. Çitaku ka ndihmuar edhe në themelimin e Ministrisë, në krijimin e korit të parë diplomatik të Kosovës dhe në përfaqësimin e Kosovës në baza bilaterale e multilaterale, siç është edhe Këshilli i Sigurimit i KB.

Çitaku po ashtu ka shërbyer si Anëtare e Parlamentit në dy legjislatura nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës. Ajo ka qenë e angazhuar në komisionet parlamentare për punë të jashtme dhe integrim europian. Ne zgjedhjet e fundit, Znj. Çitaku është zgjedhur si një nga kandidatet më të votuar në partine e saj.Ajo po ashtu është anëtare e Kryesisë së partisë më të madhe politike në Kosove, në të cilën u anëtarësua që nga zanafilla e saj ne vitin 1999. Më herët ishte zëdhënëse e partisë, këshilltare për media si dhe zyrtare ndërlidhëse me bashkësinë ndërkombëtare.

3. Vjosa Osmani – Sadriu u lind më 17 maj të vitit 1982, në qytetin e Mitrovicës, Kosovë. Shkollën fillore dhe atë të mesme, e përfundoi me sukses të shkëlqyeshëm në qytetin e saj të lindjes. Studimet themelore i përfundoi në Fakultetin Juridik të Universitetit të Prishtinës, ndërsa studimet master dhe doktoraturën e përfundoi në Universitetin e Pitsburgut, në SHBA, ku u dallua në mesin e qindra studentëve ndërkombëtarë. Përgjatë të gjitha fazave të studimit, ajo ishte bursiste. Si profesoreshë universiteti në Kosovë ajo ligjëron lëndë nga fusha e së Drejtës Ndërkombëtare, ndërkaq në Amerikë ligjëron lëndën “Shtet-ndërtimi dhe e Drejta: Përvoja e Kosovës”.

Në përbërjen e Kuvendit të kaluar ka qenë kryetare e Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike. Më herët ka shërbyer si Kryetare e Komisionit për Integrime Evropiane dhe nënkryetare e Komisionit për Reforma Kushtetuese në Kosovë. Në zgjedhjet e 6 tetorit të viti 2019 u zgjodh deputete e Kuvendit të Kosovës. Aktualisht është kryetare e Kuvendit të Kosovës.[2]

Krahas ndërtimit të karrierës së suksesshme, Vjosa është martuar dhe është nënë e dy vajzave binjake.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora