E shtune, 20.07.2024, 10:02 PM (GMT+1)

Kulturë

Nebil Çika: Auron Tare - “Historiani” i bandave

E shtune, 11.07.2020, 04:02 PM


Foto: "Historiani" Auron Tare, duke drejtuar nje nga aksionet terrorriste te vrasjeve, djegeve, plackitjeve, dhunimeve e perdhunimeve te bandave komuniste te Komitetit te Shpetimit Publik ne Sarande ne 1997

Nebil Çika:

“Historiani” i bandave të Komitetit të Shpëtimit Publik Sarande, Auron Tare, paska thënë ne një emision ne me emër serbisht ne tv se un paskam shkruar qe babi i tij i lindur ne 1945 ka qene partizan . Ne fakt un kam cituar ,ne një reagimin tim ne fb ndaj mashtrimeve të Tares për dy korifenj te kulturës shqiptare Ernest Koliqi dhe Martin Camaj , disa nga fljaet qe i ati i tij Isa Tare me ka thane mua gjate një kërcënimi ne tel qe lidhej me nje shkrim timin kundër nderimit nga presidenti te ish terroristit komunist Raham Prallaku nga Presidenti i Republikës ku midis te tjerash përmendja edhe përgjegjësinë e tij si komandat i divizionit partizan ne Kosove ne 1945 ne Masakrën e Tivarit . Isa Tare atëherë me foli ne emër organizatës se veteranëve te LANÇ dhe me tha se" lufta e tyre ne Kosove kishte qene çlirimtare" dhe se partizanet qe ai përfaqësonte “kishin vrare e u kishin dorëzuar partizanëve jugosllave per ti varre me vone ne Tivar vetëm shqiptarë reaksionarë , baliste e zogiste dhe bashkëpunëtorë te gjermaneve “ , Sigurisht qe nuk u vura rendësi fjalëve te tij pasi jam i qarte se cfare kane berte partizanet ne Shqiperi e Kosove por kur i biri doli ne te njëjtën linje kudër” reaksionareve nacionaliste” e përmenda vetëm për te kuptuar vazhdimësinë gjenetikë politike e juridike te komunisteve nga brez ne brez .

Sot bëra një kërkim te shkurtër ne google dhe u befasova kur pash qe ky i lindur ne 1945 ishte jo vetëm veteran partizan, por edhe ne nga drejtuesit e shoqatës se tyre. Madje gazeta e veteranëve i kishte kushtuar komplet faqen e pare te saje dekorimit te tij nga Presidenti i Republikës.

Ne Shqipëri ka me qindra raste kur statusin e veteranëve e kane marrë mashtrues që në përfundim te LDB kane qene dy ,tre apo katër vjeç ,por veterane te lindur pas mbarimit te luftës hasa për here te pare ketë Taren .

E bëra ketë shënim për te sqaruar jo vetem përpjekjet për dezinformim te Tares por edhe si prove qe mashtrimin dhe manipulimi i te vërtetës tek raca e komunisteve është ne ADN .

http://www.veteraniobvl.org/html/news/45.php(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora