E enjte, 25.07.2024, 07:54 AM (GMT+1)

Mendime

Luan Kalana: Coronavirus - sensibilizimi i opinionit

E marte, 31.03.2020, 10:22 AM


CORONAVIRUS  PANDEMIK-sensibilizimi i opinionit

“LUFTE”  NE KOHE PAQE,  NE  SHBA. -me “armikun” virusin C-19.

“Sot te bejme te Pamunderen, Neser maksimalisht-teshpetojme jetet e Njeresve!”

-Moment zije boterore. Viktima te pafajshme, me dhimbje ne zemer, -po na ikin te moshuarit . . . edhe te rinjte !. . . .

Te armatosur deri ne dhembe, me maska, dorashka dhe me perparse te bardha,

me moton-”Me masa profilaktike mbrojme veten, me nderhyrje urgjente klinikale te shpetojme jeten e njersve !”

I-KOHA e sakrificave,  nuk pret”-“Beteja” zhvillohet e ashper , ne klinika e spiatale.

Personali mjekesor “Heronj “te diteve tona.

“C’na shohin syte, c’po na degjojne veshet”-tema e bisedave , sfida te mbijeteses.

-Dikush pergatit maska nga shtepia, ca dhuroine gjak, plazme, per anti-virusin, nje tjeter dhuron frymen, frymemarje goje me goje , ne mungese te aspiratorve, e pabesueshme ?! ….

. . Apo ngritje e spitaleve ambulatore  me cadra ne fushat sportive ne stadiumet, anijet,  hotelet librarite po shndrohen ne spitale. . . .

Masat e marra jane per t’u vleresuar, por nuk mjafrojne.

-Kerkohen masa madhore te papara , urgjente , mendoj qe Industria e Luftes me gjithe ushtrine te shdrohet ne industri ne sherbim te Mjeksise, po keshtu e gjithe ekonomia industriale , te punoje e te prodhoje per mjekesine, te shpetojme sa me shume jeten e enjrezve “viktima te pafajshme”, e tmershme,  por jo panik.

II -ALARM-moment Tragjik, situate kritike, por jo Panik. Situata edhe mund te keqesohet. Katastrofike -Le te  eshpresojme Jo…

Dje epiqendra , vatra e perballjes me koronavirisin, ishte Kina. Sot populli Italian po kalon dite me te veshtira ne historine e tij , vdekja eshte bere shfarosese.

Neser SHBA , do te perballet me nje situate te pazakonte para popullates  te tmeruar, kush mund te shpetoje . Shikoni sot NewYorkun, Micidanin, Liusanen , dhe gjithe shtetet afersisht  ne gjithe vendin .

Neser “virusi “mind te rezikoje te perfshije Floriden, me nje skenar te paparashikur.

Qeveria e SHBA ben thirje gjendja e “luftes” do te vazhdoje deri ne fund te Prillit.

Te gjithe ne kembe!-C’behet keshtu, pse na goditi ne befasi, te papergatitur , ky “armik “i haruar, virusal, i paimagjinueshem.

-Ku jane shkencetaret, po qeveritaret ?! Mos pergatisim “bomba”per lufte , te vrasin njerezimin, por “Vaksina”, te mbrojme jeten e njeresve !-pyetje retorike e dites.

Koha nuk pret , Sot te bejme te Pamunderen , Neser te arrijme Maksimalen, te shpetojme e te mbrojme jeten e njeresve.

III-Te mbrojme SHPRESEN e te ardhmes, femijet,   brezine e ri, prinderit te sakrifijojne ne kohe e ne perkujdesje .

-Ja nje cast emocional dhe shpresedhenes nga brezi i ri:

-Parade manifestuese e padegjuar, me vetura, nga mesuesit  dhe studentet e shkolllave, ne rruget e lagjet qyteteve, sot pas mbarimit te pushimve te pranveres, pas mbylljes se shkollave per pandalimin e Coronavirus CD-19 , per fillimin e “shkolles te ngujuar” ne shtepite , nepermjet internetit ne on line.

Ata , pershendesnin duke nxjere duart nga dritaret e veturave e duke i rene borive papushim. Ndersa qytetare, prinder e te moshuar,  qe brenda shtepive nga dritarte e nga balloknet i salutonin . . . me lot ne sy. Ne parrullat e banderolat neper makina , lexoheshin mallengjyese-

-We mis my Schools, my students ! -We Love my Teacher! -To save my self,  to protekt Ameriken !

Si qytetar shqiptar-amerikan, me ndjenje obligimi, s’ka se si te qendojme indiferent pa folur, me indinjate prekese,  po hedh keto rreshta shoqerore. Sot , me me shume se kurre te jemi te bashkuar , te veprojme per te vetembrojtur veten,  familjen por edhe te japin ne maksimium ndihmesen tone,  per te shpetuar familjet rona , motrat dhe vellezerit shqiptare ne Shqiperi e ne Kosove, si dhe vellezerit tane amerikane me te cilet bashkejetojme.

-THIRJE  e Dites -Kronikanet, historianet, shkencetaret , mjeket, qeverite,  te evidentojne kete “lufte te padukshme” virusialel , qe nga pervoja e hidhur, te nxjerrim mesime.

-Neser mos ndodh keshtu, mos gjendemi te papergatitur.  God Bless !

Luan Kalana, Florida SHBA.

Mars 2020.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora