E marte, 11.05.2021, 08:48 AM (GMT+1)

Mendime

Afrim Cakaj: Akademik Frashër Demaj, shtyllë e atdhetarisë

E hene, 30.09.2019, 09:06 PM


AKADEMIK FRASHER DEMAJ

Votoni Frashër Demaj nr. 134!

Nga Afrim Cakaj

Shtyllë e atdhetarisë, ku çdo gjë tek ai frymon shqip. Çështjet e mëdha kërkojnë edhe idealistë të mëdhenj, vendosmëri e përkushtime të mëdha. Çështja kombëtare s’është vetëm dëshirës dhe e vullnetit, por e domosdoshmerisë dhe e realitetit historik. Atë që duhet ta bëjmë sot, nuk mund t’ua lëmë brezave të ardhëshëm.

Sado i ndryeshëm do jetë profesori nga të tjerët, ai ka nxjerr në dritë një histori e cila qëllimishtë është mbuluar nga pluhuri i harresës. Tani Frasheri njihet në të gjithë rruzullin tokësor. Të kurorëzosh Frasherin nuk do të thotë te emanciposh atë, do të thotë të emacipohemi vetë ne. Ky është një zë i thjeshtë, i sinqertë, konstruktiv e qëllim mirë, por gjithësesi edhe dramatik, që vjen nga poshtë, nga Frasheri e nga populli. Zëra të tillë ka pasur edhe më parë dhe do të ketë gjithnjë e më shumë në të ardhmen. Le të shpresojmë se nuk do të bien në veshë të shurdhër.

Akademiku është mistik bashkohor dhe intelektual guximtar, jeta dhe puna e tij shkencore e të cilit ka ndikuar mbi miljona shqiptar të të gjitha moshave dhe të gjitha fushave shkencore e kulturore. Shpeshjerë mediat në Dardani e më gjërë e përshkruar atë si intektualin më të madh në trojet shqiptare, si njeriun – krahas vëllezërve Frashëri i cili mundet të ndryshojë fatin e Dardanisë. Dardania ka të tillë shqiptar të mrekullueshëm.

Votues, zgjedhja ju përketë juve – ku qëndron madheshtia e akademikut Frasher Demaj. Kjo është një nga dhuratat më madheshtore të Zotit që i dha këtij intelketuali. Ne jemi borgjeli ndaj këti intelektuali të madh.

Profesor je një enciklopedi që na bën të shohim botën SHQIPTARE më ndryshe. Problemet me demokracinë tonë të brishtë e të re mund të tingëlloj si një çështje abstrakte, e vlefshme për t’u diskutuar nëpër universitete. Por teoria shpesh ndeshet me realitetin. Ndodh shpesh që votuesit vendosin se cila rruga më e mirë drejtë demokracisë dhe Sovranitetit të Plotë.

Frasher Demaj nuk rreshtë së hartuari politika për të qenë pranë vendit që po ec (që ka dalë nga çështja kombëtare) në rrugën drejt bashkimit kombëtar. Gjithë etje për saktësi, që shpeshherë (politika e vjetër ka degjeneruar në mos besim), është në të vërtetë mendja orintale e profesorit… mendjes së Frashër Demaj… ashtu si rrugës së tij shkencore, duke mos i munguar simetria dhe guximi intelektual. Vepra e tij intelektuale është një thjeshtësi përshkruese në shërbim të kombit.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora