E marte, 22.06.2021, 03:14 AM (GMT+1)

Mendime

Zenel Çeliku: Ekspertët e gjykatave, gjobvënës të pamëshirshëm

E marte, 30.07.2019, 08:16 PM


Ekspertët e gjykatave, gjobvënës të pamëshirshëm

Si qytetari një ditë isha në Gjykatën Administrative të Tiranës për një problem, po dëgjoja qytetarë të ndryshëm lidhur me rrolin e avuketëve dhe ekspertëve të cilët caktohen nga gjykata për çështje të ndryshme. Gjykata është e detyruar të caktojë ekspert kur është e nevojshme dhe e detyrueshme, gjithnjë sipas çështjes, ndërsa përzgjedhja e avuketëve është në dorën e vetë të qytetarëve. Me të drejtë por edhe pa të drejtë, gjyqtarët janë akuzuaar shumë për afera korruptive të cilat kanë të bëjnë me bashkëpunimin me avuketët dhe veçanërisht me ekspertët. Por le të ndalemi tek qëndrimet korrptive të disa ekspertëve. Një pjesë e mirë e akuzave janë si pasojë e ekspertëve që marin përsipër çështje ku ka dyshime se çështjet janë parabiseduar paraprakisht me gjyqtarët, thënë kjo se eksportë janë në një linjë korruptive me gjyqtarët me qëllimin për të përfituara sa më shumë para në rrugë të pa ndershme. Pa dyshim jo të gjithë ekspertët janë të tillë apo sekser, por një gjë është e vërtetë, shumë prej tyre vërtetë e bejnë sekserin-thanë qytetarët, pa diskutuar aspak moskorektësinë e tyre deri në skandale e deri në gjobvënie. Shumë çuditen se eksportët kërkojnë të paguhen me shuma marramendëse duke shkelur me dy këmbët VKM lidhur për pagesat e tyre. Është evidente se një grup I gjërë I qytetarëve ankoheshin shumë për punet e tyre, ekspertët bëjnë ekspertizën fillestare me shumë difekte me qëllimin që të bëjnë ekspertizë tjetër apo shtesë, me qëllimin për të kërkuar pagesa shtesë sepse edhe puna e tyre na qënka punë shtesë!!! Kjo pa dyshim ngarkon moralisht dhe me hije dyshimi edhe gjyqtaret që I caktojnë këta ekspertë për të cilët akuzohen shumë nga qytetarët, domosdo gjyqtari duhet të kërkojë ndershmëri dhe korektësi të ekspertëve ndaj ekspertizës për të cilën është ngarkuar nga vetë gjyqtari. A ka mundësi që gjyqtarët nuk kanë dijeni se ky kontigjent ekspertësh janë gjobvënës ndaj qytetarëve?! Pse gjyqtarët duhet të caktojnë këta eksperte të korruptuar, kur në listat e tyre ka me dhjetra e dhjetra ekspert të cilët punën e tyre e bëjnë të pastër e korekte?! Ketu vërtetë ka shumë hije dyshimi rreth këtij marifeti mafioz kur eksperti I përzgjedhur nga gjyqtari bëhet gjobvënës duke kërkuar pagesa shtesë për një punë që duhet bërë me shumë korektësi për llogari të qytetarit që e paguan. Kjo metodë që ekspertët fillimisht bënjë ekspertizë sipërfaqësore, pastaj duke kërkuar nga qytetari (që paguan eksperten) për ekspertizë tjetër që ekspertja të ketë mundësi që të kërkojë pagesë suplementare nga qytetari. Përse gjyqtari e pranon një punë të tillë false nga ekspertja, apo ashtu I pëlqen edhe gjyqtarit? Po të shkosh në gjykata shikon e dëgjon shumë problem të këtij lloji, përse organet kooptente të krimit ekonomik nuk hetojnë këto problem ku gjenerojnë shuma parash të paparashikuara. Nga dëgjesat në koridoret e kësaj gjykate, nga qytetarë të cilët kishin problem gjyqsore dëgjova skandale pa numër të këtij lloji. Pikërisht këtu gjykata dhe drejtuesit e saj duhet të marrin masa parandaluese ndaj këtij fenomeni. Është shumë e thjeshtë që gjyqtarëve ti kërkohet që ekspertet e veshur me petkun e djallit të dëbohen, edhe pse ata janë të liçensuar. Organet kooptente ligjore te Shtetit duhet të hetojnë këta gjobëvënës që janë liçensuar si ekspertë, por që në vetvehte janë abuzues skandaloz, janë të pa edukuar, nuk hapin telefonat qytetarëve që paguan prej tyre, nuk janë komunikues dhe arrogant në heshtje. Sa çudi, në një kohë që në këtë gjykatë ka gjyqtarë shumë të mirë, të ndershëm, me integritet dhe profesional, përse duhet të notojnë këta ekpertë rreth tyre??? Unë si qytetarë dhe si gazetar do t’I qëndroj në kokë këtij problem dhe do të ndjek hap pas hapi këta ekspertë të kësaj kategerie duke investiguar rreptë, por një investigim të thellë do të bëj edhe për gjyqtarët që caktojnë këta gjobvënës në dëm të qytetarëve. Ndërkohë personalisht do të marr një nismë shumë serioze duke kontaktuar me autoritetet shtetërore që të mos fljenë gjumë, do të dënoncoj këto raste duke I shkuar deri në proçedimin penal të këtij kontigjenti hajdutërish e deri në heqjen e liçensës për ekspertët e këtij lloji. Do të përpiqem pa u lodhur dhe energjikisht për të indihmuar sa të mundem për pastrimin e këtyre flliqësirave gjobvënës ndaj qytetarëve hallexhinj.

Zenel Çeliku 29 Korrik 2019

TIR-FAX News Agency(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora