E merkure, 24.07.2024, 09:57 AM (GMT+1)

Kulturë

Bajram Gashi: 30 mars 1999, NATO bombardon Serbinë

E marte, 02.04.2019, 06:11 PM


Nga e djathta: Bajram Halil Gashi, Viron Kona, Dush Zeqiraj, Murat Gecaj, Sejdo Harka.

30 MARS 1999. NATO BOMBARDON SERBIN?

Dush Zeqiraj, ka 20 vjet, që çdo vit vjen në Durrës

Nga Bajram Gashi

K?shtu ndodhi n? marsakeqin e vitit 1999. Qindra-mij?ra familje shqiptare u larguan dhunsh?m nga trojet e tyre stërgjyshore, shumica n? drejtim t? shtetit am? në Shqipëri. K?shtu ndodhi dhe me nj? mikun tim nga Peja, Dush Zeqiraj.

Mbas dy dit? udh?tim e rraskapitje, arrijn? në Shkallnur tek famlja “Gjuzi”. Na lajm?rojn? dhe menj?her? shkuam me furgon, i soll?m n? sht?pi dhe i strehuam. Pas pak dit?sh ata u strehuan p?koh?sisht n? qytet n? banesa me qera. Kaloi nj? vit dhe nuk e kish harruar Dushi 30 marsin e 1999-es. Më pas  30 marsi 2000, veç kur lajm?roi: “M? prit te busti i Azem Hajdarit” n? Durr?s. “Do t? kujtojm? s? bashku 30 marsin e 1999-es. Erdhi. Nuk po e zgjati shum?. Nj?zet “30-marsa”, me gjith? t? sotmin, ai i feston me familjen “Gashi” në Shënavlash.

K?saj radhe m? porositi n? telefon: ”Kur t? vij dua t? m? njoh?sh me Viron Kon?n”. Kish lexuar nj? lib?r t? tij dhe i kish p?lqyer shum?. – Po, - i thash? dhe lajm?rova shkrimtarin e nderuar duke informuar ”p?rse”. Ai m’u tregua i gatsh?m. Mb?rriti Dushi n? Sh?navlsh me 30 mars. At? dit? ishim t? ftuar bashk? me Kadri Tarellin, nga poeti durrsak Vladimir Muça n? përurimin e librit me poezi ”Dino Kalenja”, hero i popullit vrar? n? luft? kund?r gjerman?ve. Aty pati edhe plot t? tjer? t? ftuar, si Besim Shahini, poetja e nderuar drejtoresha e shkoll?s “14 Nentori” Merita Thartori, Hasan Shahini, etj, etj.

T? nesërmen, m? 31 mars, udh?tuam p?r n? Tiran?. E dinim lokalin ”Galexy-Bar”, sepse aty disa her? kemi pir? kafe me prof. dokt. Murat Gecaj, me t? nderuarin Viron Kona. N? kafe ishte dhe shkrimtari dhe kritiku i nderuar Sejdo Harka. Lokali n? fillim t? bulevardit t? kryeqytetit. Nj? takim simbolik. Prof. Murati i ka ba do vjet, por mbi 70 kurrsesi nuk mund t’ja jap?sh. I njoha duke u b?r? prezantimet e nd?rsjellta. Po pinim kafe dhe muhabet t? ?mb?l, nd?rkoh Vironi kish marr? nj? çant?, q? mezi e mbante n? duar. Kish shumic?n e librave te botuara t? tijat, të cilat i kish sh?nuar q? n? sht?pi: dhurat? p?r mikun e tij t? ri, Dushin, sikur ta kish njohur q? prej dekadash. Edhe prof. Murati kish sjell? t? tijat. Çaste emocionante, ndjenjash njerzore e v?llaz?rore, tek dhuronin e nderronin librat dhe mendimet n? mes nj?ri-tjetrit.

Vironi, si vlonjatas xhymert dhe me shpirt human, i tha: Dushi, miku ynë prej Peje, sot nj? vit k?tu!

Dushi nga k?naq?sia iu drejtua miqve kryeqytetas: - Tash e m?sova rrug?n edhe për te ju, hiç mos m? ftoni, se m? 30 mars, 2020, dhe n? k?mb? do vij.

Dushin e p?rcolla te autobuzi,p?r n? Pej?, tek po ndaheshim m? tha: - “Bajram, p?r 5-vjet e ke sigurue QABEN”

Bajram Halil Gashi

Durrës më: 31. Mars, 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora