E enjte, 29.02.2024, 11:11 AM (GMT)

Kulturë

Mustafë Rugova: Kurrë ma dielli s'ka me u'nxanë

E merkure, 07.02.2018, 06:41 PM


Kurrë ma dielli s'ka me u'nxanë

 

Nga Mustafë Rugova

 

Haj medet çka na ka gjete

Do re t'zeza fort jane shkepe

Tym e mjegull mbi Prishtine

A thue jena gjallë a dekë!

 

Flasin gjinja neper carrshi

Flasin keq e ç'ka nuk thone

Asht' ka  vjen Balozi i Zi

Me na e ç'ba Ai lirine tone

 

Jo qe besa kurre per jete

S'ka me pa ma ate perralle

Gjergj Elez Alia nuk ka vdeke

...Bajloz Ziu e ka perballe

 

Dert mos kini vllaznillakë

Per keto re e per kete tym

Nje fllad ere e zhdaravitë

Hapet qella e lshon ndriçim

 

Ooo aman mos ndjellni zi

(Pse havaja sot asht vrant)

Veç tuj tru e tuj shkarravite

Edhe  retë po i bani lamsh!

 

Pasha toke e pasha hane

Pasha yjet qe jane ne qiell

Kurre ma dielli ska me u nxane

N'toke Dardane veç do shendrite!

 

-Per ZSh-në, nga Hollanda, fillim-shkurti 2018-(Vota: 3 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora