E shtune, 23.09.2023, 10:58 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Diploma e Fisnikërisë e Gjon Kastriotit

E merkure, 07.02.2018, 08:45 PM


Gjon KEKA: DIPLOMA E FISNIKËRISË E GJON KASTRIOTIT

Gjatë punës sime kërkimore rreth personalitetit mbikohor të kombit tonë dhe të Europës Gjergj Kastriotit, e gjeta edhe këtë dokument me vlerë.

Kjo është një Diploma e fisnikërisë nga Venecianët për Gjon Kastriotin

(Diploma di Nobiltà veneta rilasciato a Giovanni Castriota).

Dokumenti origjinal gjendet në „Archivo Castriota-Scanderbeg ,marchese die Auletta, in Napoli“. Ndërsa unë e bëra një kopje për arkivin tim nga ky dokument me vlerë.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora