E diele, 21.04.2024, 02:21 AM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Dasma mbarëkombëtare

E merkure, 17.01.2018, 08:30 PM


DASMA MBARËKOMBËTARE

 

Jemi n’ rrugë përparimtare –

Ta  bëjmë dasmën mbarëkombëtare !

Kem thirrë miq, motra e vëllazëri –

Gjithë kah jemi Shqipëri !

Refreni :

Vijnë dasmorë t’ maleve kreshnike –

Me flamur t’ Shqipërisë etnike !

Këndojnë këngën e çlirimit ,

Hedhim vallen e bashkimit !

 

Do ta thërrasim mbarë vatanin –

Po e martojmë djalin Albanin !

Do t’ vijnë n’ dasmë mbarë Shqipëria –

Na vjen nuse Iliria !

 

Fort janë gëzua babë e nanë –

Do t’ bëjnë dasmën në Tiranë !

Me flamur të Marigonës –

Do t’ na vinë krushqit prej Vlorës !

 

Nga Tivari , Ulqini , Shkodra –

Do t’ vijnë n’ dasmë vëllezër e motra !

Nga Malësia , Plava , Gucia –

Na vijnë n’ dasmë bijë e bija !

 

Kushërinj e kushërira –

Na vijnë n’ dasmë nga Janina ,

Nga Kosova , Gjakova e Klina ,

Motra e vëllezër nga Prishtina !...

 

Ilirida e Uskana –

Na vijnë n’ dasmë me tupana !

Vijnë Medvegja e Presheva –

Valle t’ bukura nga këto treva !...

 

Gjilan, më 21.11.2017.  Demir KRASNIQI (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora