E premte, 19.04.2024, 06:42 AM (GMT+1)

Kulturë

Rrustem Geci: Krishtit shqiptar

E marte, 16.01.2018, 09:04 PM


KRISHTIT SHQIPTAR

 

Gjergj Kastrioti - Skënderbeun

mund ta quaj  mësuesin   tim;

aq shumë të  fyer, e    sharë

dhe  aq  shumë     lavdëruar.

 

Këtë  kolos     kombit   tonë

mund  ta  quaj  Krisht,  mund

ta  quaj Budë, shenjt, ose  një

mbret të të gjithë shqiptarëve.

 

Gjergj Kastrioti - Skënderbeu

në çdo kohë më bën të nderuar,

falë  luftës  dhe  gjakut    tij

shqiptarët i mbijetuam shuarjes.

 

Atë burrë  me  famë dhe  nder

e  kam  mësues, e kam Krisht

Gjergji  luftoi  edhe  për  mua

edhe për ty, dhe për të  gjithë!..

 

Rrustem Geci - Dlortmund, 2018(Vota: 3 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora