E merkure, 04.10.2023, 07:36 AM (GMT+1)

Kulturë

Vladimir Shyti: Dora e ngroht?

E marte, 16.05.2017, 06:53 PM


TREGIM

VLADIMIR SHYTI

DORA  E  NGROHTE

At? dit? n? or?n pes? t? mbasdites t? nj? t? djele t? fillimit t? shkurtit,Omeri dhjet vjecar po kthehej nga nj? vizit? b?r? gjyshes nj? dit? m? par?.Babai djalit zoti Bani drejtonte automobilin tip benxh,duke p?shtyr? her? pas here nga dritarja e hapur,zakon i mbetur nga f?mij?ria,q? e acaronte shum? djalin e vet?m t? ?iftit Bani.Kur po i afroheshin ur?s s? Dajlanit t? qytetit t? Durr?sit,nj? burr? me pantallona t? zhubrosura e t? ndyr? nga zhuli dhe me nj? xhaket? t? vjet?r ushtarake po u b?nte shenja me duar si i nd?rkryer p?r t? ndaluar makinat.Burri kishte nj? kapu? leshi n? krye p?r t’u mbrojtur nga era q? frynte nga deti dhe kishte n? k?mb?t e mbuluar me qese plasmasi nj? pal? k?puc? vende-vende t? shqyera.

Duke par? koh?n kur po afronte makin?n posht? ur?s n? an? t? rrug?s t? hyrjes p?r n? qytet,zoti Bani e klasifikoi burrin e veshur keq si nj?”t? luajtur nga mendja”.Ai si biznesmen kishte udh?tuar shum? n? Shqip?ri dhe jasht? atdheut,ndaj dhe i njihte mir? k?ta tipa njerz?sh.Pas qindrave t? alkolizuar dhe t? ekzaltuarve q? qet?soheshin me t? but? ose me forc?.Zoti Bani t? luajtrit nga mendja dinte t’i dallonte sapo i shikonte.P?shtyu me forc? nga dritarja dhe ndali mjetin posht? ur?s.

Zbriti nga makina i nevrikosur,shkoj? drejt burrit me zhele dhe e nxorri n? an? t? rrug?s pothuaje zvarr?.Ky u mblodh kruspull duke th?n? di?ka me z? t? ul?t.Ishte i k?putur dhe i uritur,sakaq nj? dor? e njom? f?minore zgjatet drejt tij dhe i l? n? duart e plasaritur nj? shishe plastike me l?ng pjeshke,duke mos pyetur p?r v?shtrimin e inatosur t? babait.

Kur u largua djali dhjet? vje?ar drejt makin?s,z?ri burrit u b? i kuptuesh?m.Djali ndali hapat dhe mbajti vesh;kam humbur gruan dhe f?mij?t,-tha burri me zhele p?r t? disat?n her?.Omeri e v?shtroj me keqardhje,n? ato momente cdo gj? p?rreth iu b? si nj? ?imento e lakuar me ngjyr? gri,qyteti ka jehona dhe tinguj t? mbytur,z?ri babit e solli nd?rvete,ai po e th?rriste q? t? hipte ne automjet.

Njerzit zakonisht nuk kan? nj? gjykim t? vetin,ata di?ka i shtyn,q? t? d?gjojn? gjithmon? nj? autoritet t? jasht?m dhe krenaria bazohet vet?m n? besueshm?rin? dhe n? mir?besim.Por,?’vler? mund t? ket? e gjith? kjo,kur llogjika punon vet?m p?r sundim ndaj t? tjer?ve,duke fituar pompozitet pa dh?n? asgj?.Po p?r ata q? jan? m?suar t? arsyetojn? do t’a quajn? k?t? si jehon? t? fare pak z?rave.

Zoti Bani priti derisa djali u ul n? sendilen e pasme dhe i dha gaz motorrit me v?shtrim para.Omeri me sy t? mb?rthyer nga burri i thyer n? mosh?,q? n? ato ?aste po pinte nga ena e plastik?s l?ngun e pjeshk?s,hetoi k?mb?t e tij t? mavijosura nga t? ftohtit dhe sakaq i kaluan mornica t? akullta n? trup.V?shtroj babain sikur e shihte p?r her? t? par?,iu duk ndryshe;si ato kukllat me kartona q? luftonin midis njera-tjetr?s dhe asnj?her? nuk vriten.Fol?n p?r disa gj?ra t? lehta,duke e mbajtur mendjen sa m? larg ngjarjes te ura e Dajlanit.Por djali ishte i pav?m?ndsh?m,ai e arsyetonte ngjarjen aq sa kapacitet kishte n? krye.Zoti Bani e ndali makin?n  para sht?pis? s? tyre,e shoq?roj djalin deri tek porta dhe e urdh?roj t? shkonte brenda,pasi ai vet kishte nj? takim me nj? mik t? r?nd?sish?m.

Duke p?rshkuar oborrin e gj?r? pak nga pak humori i vog?lushit u p?rmisua dhe duke hyr? n? sht?pi dukej sikur e kishte fituar gjall?rin? e zakonshme.N? dhom?n e ndjenjes gjeti nj? pusull?,ku shkruhej nga n?na e tij;Kthehem shpejt.U ndje mir? ishte vet?m n? sht?pi,vrapoi n? dhom?n tjet?r dhe shkoi te vendi ku fshiheshin parat?.P?r pak sekonda nguroi,i’u duk di?ka e keqe veprimi tij.”Kjo ?sht? vjedhje-mendoj.Po,cfar fshihej n? t? v?rtet? thell? n? shpirtin e tij f?minor,q? mbulohej nga ngurt?sia e jasht?me;q? ushqente ndjenjat njerzore?Nj? i jasht?m nuk mund t? pikaste p?shtjellimin e sikletsh?m q? fshihej pas q?ndrimit t? matur tek nj? f?mij? t? asaj moshe.Largoj m?dyshjen,n? fund t? fundit ai e kishte nj? shfajsim,ndoshta jo legjitime,e cila po i jepta q?nies s? tij nj? tension t? jasht?zakonsh?m.Hapi sergjenin ku mbaheshin parat? p?r shpenzime ushqimore,ndodheshin shum?,por ai mori vet?m gjysmat e tyre.Rr?mbeu nga portomotoja nj? xhup mershini t? babait,q? kishte shum? koh? pa u p?rdorur dhe doli nga sht?pia.

Hyri n? garazhd dhe doli q? andej me bixhiklet?n e tij,ku dallohej nga pas n? portobagazh xhupi i mbledhur shuk.P?rshkoj rrug?n e zhurmueshme q? t? ?onte tek tregu dhe ndali para nj? dyqani konfeksionesh.

Mosnjohja e k?tij realiteti t? v?rtet?,q? t? d?rgon n? optimiz?m,mund t? jet? arsye dhe t? fatkeq?sive.Por ai f?mj? provoj nj? dhimbje,d?shira t? pa qeta,g?njeshtra me imazhe e nj? lumturie q? nuk ekziston n? t? v?rtet?.Ai po i ndjek k?to imazhe dhe k?shtu merr? mbi shpin?n e tij t? njom? dhimbjen,e cila ?sht? reale dhe e pamohueshme.Brezi i ri q? po vjen,akoma pa p?rvoj? n? jet?,besojn? se bota ?sht? b?r? p?r k?naq?si dhe se gj?ndet nj? lumturi pozitive,t? cil?t mund t’a arrijn? edhe ata q? jan? t? pazot?.K?t? ide e pohojn? disa romane,duke u shoq?ruar me hipokrizi q? vazhdon t? ?oj? bot?n para.Por,ky vog?lush nuk ?sht? pjes? e ndonj? romani,ai jeton k?tu n? k?t? realitet t? pamohush?m.

Omeri doli nga tregu me nj? qese plasmasi t? mbushur plot q? i varej n? timonin e bixhiklet?s.Re n? form?n e buajve po e t?rhiqnin diellin drejt per?ndimit.Era e ftoht? e b?ri q? t? mos p?rq?ndrohej mbi asgj?,ve? t? kryente zotimin q? kishte mar?.Eci rrug?s nga ura e Dajlanit,ku ndonj?her? kishte p?rshtypjen se gjithcka i rr?shqiste p?rsip?r pa l?n? gjurm?.

Burrin me zhele e gjeti t? mb?shtetur n? nj?r?n nga k?mb?t e ur?s,ku po ngrohej n? disa th?ngjij zjarri.Mb?shteti bixhiklet?n n? an? t? trotuarit,mori sendet e duhura dhe shkoj? nga burri,i cili po e v?shtronte me habi l?vizjet e tij.Vog?lushi u ul? n? gjuj? para burrit q? po kruante mjekrr?n n? m?nyr? instiktive dhe i zgjati qesen e plasmasit,pastaj dhe xhupin e babait,t? cilin i’a hodhi krah?ve.Tjetri me lot? nd?rsy hapi qesen e shikoj brenda saj.Ai vet?m qante,Omeri i b?ri shenj?,q? t? zbrazte at?.Burri u tkurr? edhe m? shum?,me duart q? i dridheshin,nuk dihej nga t? ftohtit ose nga emocioni e zbrazi qesen.Aty ndodheshin nj? pal? k?puc? dhe shum? ushqime.E rroku vog?lushin n? qaf?,i puthi duart e njoma,tha shum? fjal? falenderimi dhe bekimi duke fshir? lot?t q? i njom?n mjekrr?n e parruar prej shum? koh?sh.

Sakaq nj? automjet tip vetur ndali n? an? t? rrug?s para tyre.Omeri u ngrit n? k?mb? dhe pikasi n? timon baban? e tij.U drodh i t?ri e shkoj? nga ai kok?ulur.I ati doli nga makina me nj? buz?qeshje t? leht? n? fytyr?.E rroku t? birin n? qaf? e puthi n? faqe dhe e ngriti hopa.M? pas i l?shoj? n? dor? disa kart?monedha dhe i b?ri m? shenj? q? t’ja jepte burrit t? braktisur.Vog?lushi shend e ver? fluturoj? nga ai,tjetri mbeti goj? hapur,i’a vendosi parat? n? preh?r,duke mar? dhjetra urime e bekime dhe shkoj? i ngaz?llyer nga babai ,q? n? ato momente p?r t? u b? heroi tij.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora