E premte, 12.07.2024, 04:42 PM (GMT+1)

Kulturë

Florim Zeqa: Zëri i ëmbël i Shkurte Krasniqit

E shtune, 13.05.2017, 08:59 AM


Zëri i ëmbël i Shkurte Krasniqit, ka pushtuar zemrat e dëgjuesve

Shkruan: Florim Zeqa

Theranda, djepi i artit dhe kultures muzikore, i artizanateve dhe traditave të bukura shqipe, estradës kosovare i ka sjellur shumë emra të mëdhenjë të muzikës popullore shqiptare.

Njëra ndër to ështe edhe Shkurte Krasniqi,  26 vjeçarja shumë e talentuar nga Theranda. Entuziazmi i madh për punë dhe dashuria e madhe ndaj atdheut, traditave dhe kulturës së bukur shqipe, janë inspirim i Shkurtës për muzikën popullore.

Shkurta përmes tingujve muzikor mëton të shpreh dashurinë për vendlindjen, vuajtjet dhe sakrificat e popullit për liri dhe bashkim kombëtar.

Edhe pse fillet e këndimit Shkurta i ka qysh në moshën e fëmijërisë, ishin rrethanat e mbrapshta politike e sociale që i ngadalësuan rrugëtimin.

Mirëpo, këtyre viteve të fundit, falë mbështetjes së parezervë të bashkëshortit të saj Liridonit, Shkurta ju rikthye suksesshëm këngës dhe prezantimit në skenën kosovare.

Jo rastësisht, kënga e fundit e Shkurtës e titulluar; "Me surl e tupana dasem t'madhe bajna", është bërë hit i muajëve të fundit në zhanrin e muzikës popullore.

Në kohën e degradimit dhe bastardimit të vlerave kulturore dhe muzikore nga kulturat e huaja, këngautorja e talentuar Shkurte Krasniqi me zërin e ëmbël dhe vokalitetin e rrallë, është bërë shumë e kërkuar dhe adhuruar nga dëgjuesit e këngës së pastër e të bukur popullore shqiptare.

Kënga e fundit e Shkurtes ka pushtuar edhe zemrat e mërgimtarëve, të cilët me padurim e presin ta kenë në mesin e tyre, yllin e ri të etradës, të madhen Shkurte Krasniqi.

Për plotësimin e kërkesës së mërgimtarëve dhe mbështetjen e këngëtares Shkurte Krasniqi në rrugëtimin e saj profesional, është zotuar "Next EVENT", që merret me organizimin e koncerteve dhe mbrëmjeve muzikore në Diasporë.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora