E premte, 12.07.2024, 03:35 PM (GMT+1)

Kulturë

Bashkim Saliasi: Humor

E enjte, 11.05.2017, 06:16 PM


Bashkim Saliasi

 

Humor

 

Dua sot t`ju tregoj,

S’jam i zoti të mësoj,

Me dredhi e me lezet,

Klasën do kaloj sivjet.

 

Sa vjen orë e matematikës,

Nis kriza e psikikës,

Truri nuk më funksionon,

Tërmeti po fillon.

 

Pres që ora të mbarojë,

Top të luajmë me dy skuadra,

Qejf o qejf, o miq, o shokë,

Të bëjmë gola, të thyejmë xhama.

 

Dridhem shumë vjen kimia,

Me formula e simbole,

Ja se  ora mbaron,

Dhe kësaj radhe ia hodhe!

 

Ku  më pak e ku më shumë,

Historinë se mbaj mend unë,

Kjo mësuesja po m` bërtet,

Mbete kungull mor lanet!

 

Shpejt vjen ora e gjeografisë,

Malet detet e Shqipërisë,

Hallakatem, turbullohem,

Gjeografia dot s’mësohet.

 

Qejf shumë se kam muzikën,

Mendjen jo, aty s`e kam,

Ç `ma nxinë jetën mua të mjerit,

Ky solfezh e  pentagram.

 

Dita lehtë nuk kalon,

Anglishten s’e  mësoj dot,

Haj!- mësuesja m`përshëndet,

Koka tym, flokët përpjetë.

 

Nuk di shqip, me zor mësoj,

Shatrapatra nis tregoj,

Mësuesja thotë shkruaj një fjalë,

mendja seç më vjen  vërdallë.

 

Më pëlqen t`ju tregoj,

Në fizikë ligjëroj,

Jam adap kungulli ma pret,

Eksperimentet plot lezet.

 

Mësuesja më lavdëron,

Kur zgjidh problemet me lehtësi,

Ndihem mirë, gjaku më zien,

Edhe unë , diçka di,

 

Bashkë me shokë do dalë në jetë,

Lëndët radhë do t`i mësojë,

Do t` flas gjuhën gjithë lezet,

Jetën bukur përballojë.

 

Në këtë 20 vjetor,

Vijmë të gjithë me duar plotë,

Shkolla jonë “Vëllazërimi”,

Më e mira, për nga  mot.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora