E premte, 12.07.2024, 02:58 PM (GMT+1)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Ç‘patën yjet e natës?

E merkure, 03.05.2017, 05:16 PM


Xhevahir Cirongu

 

Ç‘patën yjet e natës?

 

Të thash se do të vija,

dhe ti më prisje me krah hapur!

Sa dhe  ngjyrat e ylberit në qiell

me fjalë e premtimet bashkë

nga përmballimi

u përqafuan atje në krua.

Ç ‘ patën yjet e natës?!

Të trebur zbritën nga kupa e qiellit,

sa dhe fjalët me ngjyra ylberi

ato të gjitha u dehën,

dhe etjen e dashurisë

tek ai krua e shuan.

Dhe yjet e dehur nën zë uruan

në vetminë e natës pa zhurmë,

në gotën e qelqtë me ujë

tek ne të dy ndriçuan

dhe fjalët e zjarrta

etjen aty e shuan.

 

Durrës, 2 maj 2017(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora