E diele, 21.07.2024, 04:28 AM (GMT+1)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Tingulli i fjalës

E marte, 04.04.2017, 08:00 PM


Xhevahir Cirongu

 

Tingulli i fjalës

 

‘’...Kur vdes këngëtari, tingulli i melodisë vajton trishtueshëm saqë edhe guri derdh lotin e ftohtë! Ngushëllimet tona familjes e të afërmve ju përcjellim në këto çaste hidhërimi!’’

( Françesk Radit, 03 prill 2017)

 

Kur bie muzgu i natës

Gjithë yjet ndizen si zjarre,

Atëhere, fjala zë e flet me natën

Dhe tingujt flenë nëpër pentagrame.

 

Zgjohu pak çaste të lutem

Nga gjumi e shtrenjta fjalë,

Të gjithë yjet  supeve nguten

Pastaj vrapojnë tek e bardha valë.

 

Ëndrrat e yjet erdhën tek ti

Pranverës i thanë jemi aty,

Me krahë u bë tingulli i fjalës

Gjithë dashuritë e botës, erdhën tek ty!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora