E marte, 16.04.2024, 04:23 PM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Anektoda "moderne" nga Devolli

E hene, 13.06.2016, 05:31 PM


Love story

- Anektoda "moderne", nga Treva e Devollit

@-Arifit i Pilurit ne Tirane *

Erdhi xha Arifi ne djemte ne Tirane.

- He i tha Safeti,i biri kokeshkrete,...

c'thote fshati per demokracine?.... -

-S'ka ku te veje me mire or bir,

ku ishte kjo viranka me pare,

na shkoi jeta me buke e me dhalle.

Tani s'hame buke misri, por te bardhe,

e marim pa pare ,

firmen veme ne dyqane.

-Sa mire,- ia kthehu Safeti,

-E mira s'ka fund,

me pare hanim bar,

tani hame gazetat,cekun e bardhe,

me pare me bollka te grisura,

me qillota e mintane me arne,

tani e sheh jam me xhinse

jo me poture,por me bizhame...

-E shikon, u bene dhe pleqte moderne,

-ia ktheu i biri ,ditziu.

-Mire mor djale,po s'kane xhepa.

-C'i doni ju xhepat,ju s'kini pare ?!

Plasi xha Arifi e me s'ju durua :

-Parate i ka shteti,Mbreti,

ne t'na roje kallepi, i Gjati!" !

"Piluraku"

& -"NASTRADINI" ne Baban *

Mjaft me barcoletat bajate,

-"se mos ardhet ju

e s'ju vume samare,

se cudite dynjane,

tregoni ca te reja

--Nastradini la Stambolle

,iku nga e ngohta erdhi ne debore,

e beme babanar,emrin ia lame,

se eshte ithtar,

-Tani na u rit nami,

-Si do t'ja beni,

kur te bjere debore,

Nastradini do t'ju ngrije

apo do ta mbuloni

si radion me jorgane,????

-E gjeti marifetin

gjeniu vete,

do ta mbledhim,

ta fusim ne hambare,

ta hame si sheqer miell e terhane.

"Babanari"

#-" SHPIKJE" ne BITINCKE"

-Ku jeni more bitinare,

ju humbi zeri fare,

mbetet me ato te Metes,

qe cdo gje ia veshnit vetes.???

-Ti s'ke mare vesh,

ka dale cdo gje ne shesh,

nje shpikje kemi bere

qe po hame dynjane.

makinave s'i hedhim me

benzime e nafte,

i hedhim raki e kashte.

Vetem me nje ndryshim,

kur duam qe makina te shkoje mbrapa

ia veme marshin perpara,,

kur te shkoje perara,

ja fytim nga mbrapa.

Eshte banale,

kjo s'ju shkon fare!

"Bitinari"

(vazhdim...)(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora