E enjte, 25.07.2024, 08:42 AM (GMT+1)

Faleminderit

Luan Kalana: Riçard Lukaj - Magjistar i ri shqiptar

E diele, 18.10.2015, 07:58 PM


Riçard Lukaj

Magjistar i ri shqiptar i Wall Street në New York, multimilioneri më i ri në Amerikë.

Nga Luan Kalana, SHBA

Në pamjen e parë ai ka një buzëqeshje natyrale në fytyrën  tërheqse, me fjalë të thjeshta e të çiltra, duke qenë tepër i afrueshëm e miqësor. Që në takimin e parë prezantohet si dhëndër devolli. U dashurua që student me Vjosën dhe sot kanë një familje me  fëmijë për t’u admiruar. Vjosa është vajza e emigrantit  të vjetër e të nderuar Fidai Manelli nga Kapshtica.

Rexhepi shqiptar që e thërresin Riçard, e flet mirë shqipen e vjetër  dhe atë letrare shqipe dhe nuk e dallon se është ulqinak.. E ka për nder që është shqiptaro-amerikan. Sa e sa herë e kemi takuar në shtëpinë e Fidaiut e të Myzejenit të rrethuar me shqiptarë, devollinj, kushërinj të Vjosës. Ai hyn shpejt në bisedë, flet me simpati e kulturë, edukatë e ka marrë nga prindërit e tij patriotë por dhe nga shkollat e shumta që ka ndjekur.

E paharruar ishte për ne pjesëmarrja në dasmën e tij përrallore e shumë të thjeshtë

familjare me tradita shqiptare. Ishim të ftuar nga Fidaiu, krushku i tij. Mes dasmorëve ishte edhe i paharruari Feti Bylyku me Skënderien, Nijovit Bedulla me Xhevikon, Skënder Aliçkolli me Nefaretin, Gëzka me Hatixhen, Majlinda me Bertin, Mani me Lulin, Laerti, Lola, Ridvani me Vanën e gjithë ata kapshticarë të vjetër e të rinj, bilishtarë e devollinj të shumtë.

Orkesta shoqërohej me këngëtarë shqiptarë, midis tyre Merita  Halili, që herë pas here këndonte për "krushqit korçarë" këngë të anëve tona. Është e pabesueshme jo vetëm për ne shqiptarët, veç krenarisë kombëtare, rruga e shpejtë e nisur që student prej Riçit. Ai ngjitet në rrugën e tij drejt suksesit jo thjesht për të qenë një i pasur, ëndërr e çdo qenie njerëzore, por edhe si një rrugë humane për kontributin e tij në biznese e në ekonominë botërore sot në kohën e krizave. Para disa vitesh ai ishte një nga prestidigjatorët e preferuar të medias, me artikuj e intervista të shumta në gazeta, revista, kanale televizive aq sa dhe presidenti i atëhershëm Bill Klinton ishte i interesuar dhe e ftoi në një takim me biznemenët më të mëdhenj të Amerikës, biseduan e dolën fotografi bashkë dhe mund ta shihni në ëebsajdin e Riçit. Herë pas here u kthehemi fotografive dhe videove që kemi bërë me të, sidomos ato të dasmës që s'do ta harrojmë kurrë, një çift i mrekullushëm shqiptar.

Le t'i kthehemi pak jetës së tij të famshme. Në ditët më të mëdha, është i kudondodhur  Riçard Lukaj, në zyrën e tij në Wall Street, (Uoll Strit) në New  York, me një grup kolegësh në një konferencë biznesi. Aty pranë, një tjetër marrëveshje mbi një tjetër transaksion të profilit të lartë. Pas përfundimit të takimit, Lukaj merr disa sekonda për të devijuar një telefonatë në telefonin e tij, ndonjëherë një tekst të shpejtë, mesazh për riskedulimin  e një takimi të ardhshëm. Ndërkohë mund të dëgjoni tingujt e pagabueshëm, të qetë e të qëndrueshëm

e-mail hyrje në kompjuterin afër Riçit. Ai kthehet dhe i dërgon një e-mail me disa udhëzime të shpejta për një koleg në një çështje tjetër, ndërsa ekipi i ri është tashmë ngritur për thirrjen e ardhshme. Asistenti i tij nxjerr nëpër nënshkrimin e tij mbi disa dokumente, dhe kërkon miratimin e tij përfundimtar në kontrollet për disa nga bamirësitë që Lukaj mbështet. Një shikim i shpejtë në kalendarin e tij nuk tregon një, por shpesh dy ose tri pikat që kërkojnë vëmendjen e tij për çdo orë zgjuar. Megjithatë, ajo është vetëm një ditë tjetër normale në orarin e ethshëm dhe shumë produktiv të Lukajt.

Edhe pse ky bankier i respektuar investim i Wall Street, një herë i zgjedhur si një nga "Top 40 nën 40" drejtuesit nga revista New York Crain Business, afrohet me shpejtësi ditëlindja e tij e 40, po ai nuk tregon shenja të dukshme të ngadalësimit. Jo e papritur, kur ju e konsideroni se Lukaj bëri histori si një nga bankierët e rinj që kalojnë në drejtori  si menaxhues i lartë në Bear Stearns, në sajë të trurit të tij të zhvilluar me talent, por më shumë me vullnet të pamposhtur e kurajoz, një studiues këmbëngulës e i palodhur. Megjithatë shumë ishin të befasuar për të parë Lukajn gjithmonë të fortë - pas një të suksesi, dymbëdhjetë vjet të drejtuar prej tij - për të krijuar një kompani të re, Street Bank Group. Që kur Banka Street hapi dyert e saj, Lukaj dhe partnerët e tij kanë tërhequr top Ëall Street luminaries nga firma të tilla si Bear Stearns, Goldman Sachs,

Credit Suisse, UBS, Morgan Stanley, Deutsche Bank dhe Citigroup. Sot banka e tij është e njohur si një investim i pavarur bankar kryesor me ekskluzivitet, i njohur për kreativitetin, këmbënguljen dhe finesën e ekipit të tij.

Gjatë viteve të fundit, firma e tij, e cila është e specializuar në plotësimin e nevojave për bizneset e mesme të tregut në industri të rritjes, ka ekzekutuar bashkimet dhe blerjet, ristrukturimin e borxhit, transaksionet financim kapital si në SHBA dhe jashtë vendit që arrijnë miliarda dollarë në të gjithë sektorët e ekonomisë, duke përfshirë teknologjinë, median, telekomunikacionet, kujdesin shëndetësor dhe shkencat e jetës, hapësirën ajrore dhe mbrojtjen, institucionet financiare, të pasurive të patundshme dhe industrinë e kohës së lirë.

I lindur në një kamp refugjatësh në Itali gjatë fluturimit të prindërve të tij në Amerikë nga sistemi komunist i ish-Jugoslavisë dhe varfërisë në Malin e Zi, nga Ulqini, si pjesë e Shqipërisë, nga ku u shpërngul familja e tij, Lukaj e di shumë mirë sa me fat është ai. Më madhi i tre fëmijëve, i rritur në Ulët Side Manhattan të Lindjes dhe në rrugët e vështira të Brooklyn (Bruklin) në Nju York, ky djalë emigrantësh nuk dinte të fliste as një fjalë në anglisht, kur u hyri shkollave amerikane në sistemin e New York Siti në shkollat  publike. Por me ambicie të fortë dhe një etikë të palodhur pune, Lukaj shkëlqeu në shkollë dhe ka punuar në fund të fundit rrugën e tij nëpër shkolla: Stern Universitetin e New Yorkut për Biznes. Sot ai është në bordin e administratorëve të shkollës së fëmijëve të tij, ka bashkëthemeluar dhe punuar pa u lodhur për të ndërtuar Universitetin Amerikan në Kosovë, dhe ka ndihmuar me kompjutera shkolla të panumërta në fshatrat përreth në Evropën Juglindore e në Ballkan.

Lukaj është lloji i njeriut i cili është krenar që gjen kohë për t’u marrë me fëmijët e tij jashtë shkolle dhe, më shpesh sesa jo, deri sa e kap gjumi me ta.

"Ne jemi të bekuar herë pas here me aftësinë tonë të çuditshme për të bërë një ndryshim në botë. Duke marrë parasysh se aftësia është një dhunti  e madhe për bartësin e njëkohësisht dhuratë, ta përdorni atë me mençuri. Më vjen keq që isha më shumë i pakujdesshëm me kohën në vitet e mia më herët. Angazhimi im për të ardhmen është që të përqëndrohem në gjëra që do të lënë një përshtypje të mirë përtej jetës sime", - thotë ai.

Edhe pse ai tani jeton në një shtëpi buzë një liqeni spektakolar ngjitur në një natyrë 300-acre ruajtur në Grinuiç të Conektikut, periferi me vilat e kështjellat e njujorkasve të famshëm, ka bërë fitim mbi 100 miliard dollarë gjatë karrierës së tij, ai mbetet një nga magjistarët  e famshëm të Ëall Streetit. Në punën e vështirë Lukaj ka sjellje modeste, bën përpjekje filantropike dhe ka klientë të shumtë. Ai është i butë, besnik me miqtë dhe kolegët e tij.

Një konkurrent i Wall Street e  përshkruan kështu Lukajn:"Shoku më i mirë që mund të kesh ndonjëherë,  dhe ndoshta armiku më i keq që ndoshta mund të bëni. Unë jam krenar që ta thërras atë mik pavarësisht konkurrencës, duke qenë në disa arena, dhe kam ndjere kënaqësi duke  punuar në një tryezë konstruktive me të në një numër rastesh."

Ai gjithmonë përdor fjalën "ne" në lidhje me çdo arritje të madhe që realizohet në Bankën Street, pavarësisht se është e gjitha merita e kontributi i tij. Frymëzuar nga e kaluara e tij sfiduese, Lukaj ka një angazhim të fortë  humanitar dhe gjithmonë gjen kohë të përshtatet në stilin e jetës së tij duke kërkuar dhe orar. Ai është gjithashtu shumë aktiv politikisht në ndihmën për të krijuar opinione në politikën e SHBA në subjektet duke filluar nga raportet e huaja në ekonominë lokale. Me lidhje të forta në Ballkan dhe të familjes që ende jeton në rajon, Riçi ka qenë i përfshirë aktivisht në ndryshimin e përbërjes së Europës Juglindore, në krizat e ndryshme të dekadës së fundit. Dallohet për angazhimin e tij të vazhdueshëm për shkaqe humanitare, është një forcë shtytëse në jetën e tij dhe ai mbetet aktiv në bordet arsimore dhe profesionale në organizatat e zhvillimit.

Kur e pyesin për sekretet e suksesit të tij, Lukaj thjesht buzëqesh dhe thotë: "Rrethoj veten me njerëz që ju mundësoj besimin, të maksimizuar në idetë e tyre dhe ëndërrojmë së bashku." Kjo është një filozofi që ai e ka në mënyrë të qartë duke i shërbyer asaj më së miri. Do të ishte me shumë interes që jo vetëm biznesmenët shqipëtarë, por qeveritë e dy shteteve shqiptare të mund të gjejnë pika bashkëpunimi me Riçardin, pasi edhe krenaria e të qenit shqiptar e bën atë më të preokupuar për të ofruar ndihmesën e tij të pasur e intiligjente në gjuhën e shifrave.

Le t'i urojmë Riçard Lukajt, gjeniut shqiptar ngjitje lart në ajsbergun e Wall Streetit, duke ndjerë njëkohësisht dhe një kënaqësi e krenari kombëtare për punën e tij gjigande e fisnike.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora