E enjte, 29.07.2021, 09:45 PM (GMT+1)

Kulturë

Begzat Rrahmani: Popull largoi qelbësirat

E premte, 05.06.2015, 07:39 PM


Begzat RRAHMANI

 

KONKURSI

 

U hap konkursi

Për bari e lopar

U paraqitën intelektual

Dhe prej atyre të parë...

 

Kushte specifike

Fals  diploma

Banim nëpër male

Të veshur me dolloma...

 

Të njohin gjuhën

E zonjës lopë

Rrena për në NATO

Por dhe Evropë...

 

Përparësi kanë

Ato që bëjnë tradhti

Me stazh pune

Vetëm në malësi...

 

Dollomatë e pamje

Si në kohën e Turqisë

Që i bënte shik

Si hoxhallarët e Serbisë...

 

Me HËNËN në gojë

KRYQIN për qafe

Në punë tradhtar

Kombëtar me llafe...

 

Analizoni mirë

Filmat e Turqisë

Ju o shpirt prishur

Çka i bëni rinisë...

 

Nesër do cofni

Si qenë e derra

Me siguri nga nëmët

Do tu mbyllet dera...???!!!

 

 

KUJDES NËNË MADHE

 

Plasën bombat

Në lagje të Kumanovës

Bënë shumë dëme

Viktima të Kosovës...

 

Tash derdhim lot

Si ato të krokodilit

Me shumë qejf i japim

Duartrokitje bandillit...

 

Jepen shumë mendime

Rrugë e korridore

LUMË TI MOJ NËNË

Me këto bijë prore...

 

Të lëvdojnë shumë

TË STOLISIN SI KUKULL

Ti nuk i sheh aspak

Se bëhesh LËMSH e SUKULL...

 

Ti bëjnë nipat

Bari e lopar

U japin pasaporta

Por jo si shqiptar...

 

Ikin në Evropë

Më shumë në Amerikë

Rehatohemi thonë horrat

Nënë mos ki frikë...

 

TI MOJ NËNË MADHE

ME SHTATIN SELVI

I afrohesh Adriatikut

A nuk sheh se të përpi...

 

Ke plotë ekspertë

Edhe albanologë

KUJDES NËNË MADHE

Paraja ti ka bërë ULOKË...???!!!

 

 

PRANGA E ROBËRI

 

Partitë shqiptare

Tregohen si tigra

Si hynë në Parlament

Zbuten, luajnë si çigra...

 

I kemi parë dje

I shohim edhe sot

Vetëdijesohu popull

Vota të shkon kot...

 

Ato si e marrin

Ashtu edhe e japin

Përherë thotë xha Biti

Mjaftë e dëgjuat lapin...

 

Vota e popullit

Ndokund ka peshë

Por nëse e vlerëson

Si burrë e burrëreshë...

 

Atij që ia jep

Kërkoi përgjegjësi

Nëse donë përparim

Popull me rini...

 

Edhe lopa e delja

Nam të të jap thonë

Hapi sytë popull

Nesër bëhet vonë...

Ato rriten e trashen

Si derra e dosa

E rruajnë edhe kokën

Thonë jemi bërë BOSA...

 

I shikojnë tenderat

Haptas bëjnë tradhti

Ti u duartrokit

Prandaj ke pranga e robëri...

 

 

KORBAT JANË KORBA

 

S’dimë si u përzien

Korba dhe SHKABA

S’njehin ato më nënë

E ku të njohin baba...

 

Korbat janë korba

Përherë sytë ti nxjerrin

Por pse SHKABAT

Punët mirë si tjerrin...

 

Kundërmimi i ngordhësirave

Oreksin ia çel

Kurrë s’ngopet korba

Prandaj prej HORDHIE s’del...

 

I ka heshtur SHKABAT

S’kanë gojë e as fletë

Si dikur kryelartë

Që fluturonin përpjetë...

 

Prej hajeve e pijeve

Vetëm vrer vjellin

SHKABAVE ua kanë ndal

Vetëm korbat pjellin...

 

Korbat përherë bashkohen

Kur janë në rrezik

SHKABAVE u shtinë fitme

Prandaj Shkaba prej Shkabës ik...

 

Vetdijsohuni SHQIPONJA

Dëboni korbat grabitqare

Të shpëtojë KOMBI

Dhe ju nga kjo marre...???!!!

 

 

POPULL LARGOI QELBËSIRAT

 

Budallenjtë bëhen të mençur

Të mençurit bëhen budalla

Dy shteteve SHQIPTAR

Aspak s’u ha palla...

 

Vritemi e pritemi

Si gjela e pula

Prej atyre të mirëve

Që më i ka vulos vula....

 

Këto të mirit thonë:

-partitë janë të mira

Si gratë edhe burrat

Të bukur e lavira...

 

Shumë qejf e kanë llokën

Me mish sallame e suxhuk

Prandaj për ato punë

Asnjëherë s’ thonë nuk...

 

Kur kërkon diçka populli

Thonë trurin e kanë dhallë

Prandaj kur kris pushka

Ato s’ bëhen të gjallë...

 

Pasi kalon rreziku

Dalin si miushë

Përkrahin padronin

Me zë e fytyrë prush...

 

E hedhin topin

Prej xhepi në xhep

Dalin triumfues

Popullin për ta rrjep...

 

Vetëdijesohu o popull

Mos fut në këmbë ferrë

Largoi qelbësirat

Që të kanë tradhtuar përherë...?!

 

 

CURRILAT E GJAKUT

 

S’ merrem me vrasje

As me tradhti

S ’mi ka falur Zoti

Mua këto veti...

 

Të bëjë varre

Të ngrejë lapidar

Duke e zhdukur

Popullin tim shqiptar...

 

Hajë misërnike

Atë më ka falur Zoti

Të qeshem i lumtur

Të mos derdhet loti...

 

Për atë që them e prish

Kurrë se bëjë në jetë

Sikur currilat e gjakut

Të më shkojnë përpjetë...

 

Juve në këtë shtet

Kanibal në botë

Krejt mundi parë

Dhe ky shkojë kot...

 

Hapni sytë burra

Mos kënaqeni me prapësi

Nesër ndoshta u kthehet

Nga populli zi e më zi...

 

 

FYTYRËN UA KANË PËRMJERRË

 

Sa të etur janë shqiptarët

Për të qenë në Qeveri

Bëjnë part(i)alla

O sa çmenduri...

 

Çajnë rrugë e shtigje

S’ mendojnë për burrëri

Të kenë plot grazhdin

Dhe të çmendur kënaqësi...

 

Të frikojnë popullin

E rodit të vet

Ç’ janë Zot këto krijesa

Që na bëjnë shkret....

 

S’ka më forcë populli

Merru me këto o Zot

Ose çoi ato prej varri

Që derdhen gjakun kot...

 

Ndryhen në Qeveri

Si buça dhe qeni

Largoni këto njerëz

Kujt i përkasin gjeni...

 

Turren kush më parë

Si cjapi te kasapi

Akoma pa hipur

U çahet trapi...

 

Bëheni bashkë

O shqiptar të mjerë

Vërtetë nuk shikoni

Fytyrën u kanë përmjerrë...

 

 

NË BOTË S’ KA TJETËR FARË

 

Ligj i mrekullueshëm

Përgatitet për në koalicion

Ajo parti që me vullnet

Fe e komb vetë ndërron...

 

Është privilegj

Veçanërisht për shqiptar

Ti bëjmë të urtë e të butë

Jo si te Enciklopedia më parë...

 

Shpejtoni liderë

Kush do të jetë i parë

U kemi ndarë e përçarë

Në botë s’ka tjetër farë...

 

U presim krahë hapur

Si kurrë më parë

Mos mërziteni prej tyre

Që thonë jeni të marrë...

 

Kurrë s’ do të ketë

Për ju varfëri e acar

Prej te koalicioni

Rruga drejt e në varr...

 

Kështu e ka politika

Por vetëm te ne

Populli s’ u kërkon përgjegjësi

As nesër as sot e as dje...

 

Veproni lirshëm

Si mandatin e parë

Populli mirë u ruan

Si kokrra për farë...

 

U kemi futur egjër

Duket pak si shumë

Prandaj ju dhe populli

Jetoni me ëndrra e gjumë...

 

Ëndërroni si më parë

NATO dhe Evropë

S’ dini Histori e Gjeografi

Ju more kokë lopë...???!!!

 

 

TULAREMIA

 

I ka kapur qeveritarët

Sëmundja Tularemi

Pasi trurin e kane

Të këpushave, morrave e  mi...

 

Nëpër trup kanë njolla

Por edhe fytyrë

Pasi në popullin e vet

Mbjellin vetëm mynxyrë...

 

Këto Tularemanë

S’ kanë fytyrë as marre

Përjetojnë kënaqësi

Kur në popull hapen varre...

 

E copëtuan popullin

Në pozitë e opozitë

Edhe pse në Qeveri

Askush më si pyet...

 

Vdesin e cofin

Duke bërë temena

Padronit të dashur

Që aq shumë i ka përça...

 

Kur vinë zgjedhjet

Qajnë e premtojnë

Si e ngrohin prapanicën

Krejt i harrojnë...

 

Padroni zgërdhihet

Me robërit që robërojnë

Atij pas zgjedhjeve

Krejt votat ia çojnë...

 

Ai u jep tagji

Ato bëhen kalë me shalë

Edhe pse janë të bindur

Se janë këmbë çalë...

 

Popull i nderuar

Vendoni gishtin në kokë

Këto maniakë dhe maskarenj

Na bëjnë të huaj në tonën tokë...???!!!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora