E diele, 19.05.2024, 05:37 AM (GMT+1)

Shtesë » Video

Alma Çupi: Gratë e veja të Krushës

E marte, 23.12.2014, 05:11 PMGratë e veja të Krushes në “Histori Shqiptare”

Turshitë e tyre kanë marrë famë në të gjithë Kosovën

Alma Çupi këtë herë ka udhëtuar drejt Krushes, një fshat pranë Prizrenit në Kosovë, për të sjellë historinë e grave të veja, të cilat kanë krijuar një nga punishtet më të mëdha të prodhimit të turshive. Historitë e tyre janë sa të ngjashme aq dhe të ndryshme pas jetës që duhej të përballonin pas një Kosove të lirë dhe me familje të përgjysmuar.

Turshitë e këtyre grave kanë marrë famë në gjithë Kosovën dhe u kanë krijuar mundësi të ardhura grave që u vranë burrat gjatë luftës në Kosovë në 1999.
(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora