E shtune, 18.05.2024, 07:36 AM (GMT+1)

Shtesë » Video

''Pertej Vdekjes'' - Masakra e Berishëve të Suharekës

E merkure, 03.12.2014, 08:33 PMDokumentar ''Pertej Vdekjes'' - Masakra e Berishve te Suharekes (26 mars 1999)

-Suva Reka është rastii parë i krimeve të luftës në Serbi lidhur me varrezat masive të zbuluara pas rrëzimit të Sllobodan Millosheviqit.

-Vjollca Berisha eshte nje nga 2 deshmitaret e vetme te gjalla, te cilat i kane shpetuar masakres se paramilitareve serbe, te cilet me 26 mars te vitit 1999 masakruan 48 anetaret e familjes Berisha nga Suhareka.

-Më 26 mars 1999, në orët e hershme të mëngjesit, forcat serbe e rrethuan afërsinë e oborrit të familjes BERISHA në Therand(Ish-Suhareke). Tanket u pozicion, të drejtuar kundër shtëpive. Keto forca urdhëruan banorët të dilnin nga shtëpitë. U ndanë burrat nga gratë dhe fëmijtë dhe u vranë gjashtë anëtarë të familjes. Forcat serbe çuan anëtarët e tjerë në drejtim të një kafeneje. Këta anëtarë u futën në kafene, bashkë me tri grupe të familjes së gjerë të Berishëve. Pastaj forcat serbe hynë në kafene dhe hapën zjarr kundër njerëzve aty brenda. Në kafene u hodhën edhe eksplozive.

-Së paku 35 civilë u vranë në këtë aksion dhe u plagosën rëndë edhe të tjerë. Kufomat e viktimave u tërhoqën zvarrë prej kafenesë dhe u vendosën në pjesën e prapme të një kamioni, i cili pastaj u nis në drejtim të Prizrenit. Tre individë të plagosur, të cilët u hodhën në kamion bashkë me kufomat, kërcyen prej kamionit gjatë rrugës për në Prizren. Plaçka që u takonin së paku gjashtë prej personave të vrarë në kafene janë gjetur në një vendvarrim masiv të fshehur në një poligon të Usgtrise Jugosllave afër Korishës.

-Për më tepër, dokumentet personale që u takonin së paku pesë prej personave që u vranë në kafene janë gjetur në kufomat qe u zhvarrosën prej një varri masiv të fshehur në Batajnicë afër Beogradit në Serbi.

-Personat, emrat e të cilëve dihen, të vrarë në Suharekë më 26 mars 1999.

Emri Mosha e përafërt Gjinia

1.BERISHA, Afrim 24 Mashkull

2.BERISHA, Altin 11 Mashkull

3.BERISHA, Arta 18 Femër

4.BERISHA, Avdi 43 Mashkull

5.BERISHA, Besim 26 Mashkull

6.BERISHA, Bujar 40 Mashkull

7.BERISHA, Dafina 15 Femër

8.BERISHA, Dorentina 4 Femër

9.BERISHA, Drilon 13 Mashkull

10.BERISHA, Edon 12 Mashkull

11.BERISHA, Eron 1 Mashkull

12.BERISHA, Fatime 37 Femër

13.BERISHA, Fatime 48 Femër

14.BERISHA, Fatmire 22 Femër

15.BERISHA, Faton 27 Mashkull

16.BERISHA, Flora 38 Femër

17.BERISHA, Hajbin 37 Mashkull

18.BERISHA, Hamdi 54 Mashkull

19.BERISHA, Hanumusha 9 Femër

20.BERISHA, Hanumusha 81 Femër

21.BERISHA, Hava 63 Femër

22.BERISHA, Herolinda 13 Femër

23.BERISHA, Ismet 2 Mashkull

24.BERISHA, Kushtrim 11 Mashkull

25.BERISHA, Liri 24 Femër

26.BERISHA, Majlinda 15 Femër

27.BERISHA, Merita 10 Femër

28.BERISHA, Mevlude 26 Femër

29.BERISHA, Mihrije 26 Femër

30.BERISHA, Mirat 7 Mashkull

31.BERISHA, Musli 63 Mashkull

32.BERISHA, Nefije 54 Femër

33.BERISHA, Nexhat 43 Mashkull

34.BERISHA, Nexhmedin 37 Mashkull

35.BERISHA, Redon 1 Mashkull

36.BERISHA, Sait 83 Mashkull

37.BERISHA, Sebahate 25 Femër

38.BERISHA, Sedat 45 Mashkull

39.BERISHA, Sherine 17 Femër

39.BERISHA, Sofie 58 Femër

40.BERISHA, Vesel 61 Mashkull

41.BERISHA, Vlorjan 17 Mashkull

42.BERISHA, Zana 13 Femër

43.BERISHA, Zelihe 50 Femër

Kjo liste nuk asht perfundimtare...

https://www.youtube.com/watch?v=mD2NT8tloxc(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora