E shtune, 20.07.2024, 01:15 AM (GMT+1)

Mendime

Sylë Arifi: Marrëveshje si në Shtetrrethim?!

E enjte, 11.12.2014, 07:14 PM


„Nënshkruhet marrëveshja PDK-LDK“ si të ishim në Shtetrrethim?!

Nga Sylë Arifi, avokat - Anëtar i Këshillit Drejtues të PDK-së

Dy partnerët e rinj të PDK’së dhe LDK’së Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa  nënshkruar marrëveshjen për krijimin e institucioneve. Me këtë marrëveshje thuhet se Mustafa merr postin e Kryeministrit ndërsa Thaçi zavendeskryeminister dhe minister i jashtëm !!!

Kryeministri vetem nga partia fituse e PDK-s

Thanjet se faktorit nderkombetar ishte pasiv apo i heshtur siq po na thuhet ketyre ditve nuk qendroin, sidoqoft pas angazhime aktive të faktorit gjermano-amerikan në krijimin e Institucioneve të Kosovës pasoj ndryshimi i proqesit dhe u thye defekti-ngerqi politik 5 mujor. Megjithate, nderhyrja ndërkombetare ishte shum e vonuara dhe ban pjesë në përgjegjesin e kësaj vonese disa mujore në ndertimin e institucjoneve tona Shtetrore. Pas gjithë këtij roli në prapaskenë të diplomacisë gjermane e amerikane, sot vendi ka tejkaluar ngërçin politik dhe pret që së shpejti të zgjidhen institucionet e reja. Ndërkaq, pakënaqësitë e mbrendshme politike sidomos në LDK mbeten përgjegjësi e lidershipit. “Misioni gjermano-amerikan” në prapaskenë, ndikoi aktivisht  ne marraveshtjen mes PDK-s dhe LDK-s, dhe disi u harrua kerkesa për ni qeveri gjithperfshirse që Kryeministri e kishte than që nga puplikimi i rezulltatit zgjedhor. Pra, kishte me qen e mira e vendit dhe e pranuar për shumicen e antarsis së subjekteve me ni të kaluar të perbashket që nga para  lufta qlirimtare, me agazhime dhe kontribute për qlirimin e Kosoves.Tani, pse harrohet  ti hapet  dera edhe partive si motra mendoi se do te jetë e nevoishme për hir të proqeseve historike që po i kalon Shtet i Kosoves. Mediat elektronike dhe te shkruara kan shkaktuar ni kaos mediatik duke puplikuar qfardo informacjone, analiza dhe konstatime se keshtu apo ashtu do te jet kualicjoni me këte apo ate kryetar. Zhvillimet politike në Kosovë, vazhdoin të  jan dramatike, ne pritje të formimit të Institucjoneve Shtetrore.  Të ngulfatur nga propaganda vazhduse nga disa lider politik të LDK-s, duke than se kryetar i Qeveris do të bahet vetem kryetari i tyre z.Mustafa duke harruar se jan forca e dyt e votuar. Shum, analist dhe personalitete politike e intelektuale koalicionin PDK – LDK e ka quajn të dëmshëm duke konsideruar se ky koalicion mund t’i sjellë  edhe situata të pararashikuara që mund ta demtojn shtetndertimin e Kosoves dhe prespektiven e sajë nderkombetare. Shiqo, se qfar kishte deklaruar dit me par ambasadorja e SHBA-s, se njeriu me mbi 70 aktakuza qka mund të na sjell.  Befasi fyese, përqmuse do të jet per Kosovën zgjedhja evetuale e Isa Mustafën Kryeminister.  Me të drejt disa e kan ngritur dyshimin se qka po ndodh ketye ditve që mbrenda hirarkis partijake të PDK-s, është gjith ky disciplinim i hekurt, dhe nuk ngritet qeshtja se kjo parti fituse nuk do ta pranon partin e dyt ne kualicjon ta udheheq ekzekutivin e vendit ton. Kjo duhet ti bahet e qart opinjonit vendor dhe nderkombetar se Qeverin e Kosoves sipas vediktit të popullit nga keto zgjedhje nuk është e moralshme,politike dhe kushtetuse ta udhheq partija e dyt sepse e kemi ni fitues të ketyre zgjedhjeve, PDK-ja . Zgjohuni, nga heshtja juve e nderuara Kryesi dhe KD i PDK-s, sepse tani që të gjithë hirarkija e partisë kan përgjegjesi politike për ta kaluar sukseseshem  këte proqes politik në ekzekutimin e mandatit zgjedhor të deleguar nga  votuesit-elektorati. Kur, tani partia që nuk është fituse e ban këte zhurm për ta grabitur në tavolin fitoren,  disi nga PDK po heshtet dhe nuk po rreflektohet guxim politik të mbrohet fitorja ligjore dhe kushtetuse e mandateve.  Partnerit duhet ti bahet e qart se nuk mund të bahet Pazar me udhehqje të Qeveris, sepse askush nuk i jep të drejt askujt ta tradhton elektoratin, pamvarsisht qfardo rrethane apo imponimi të qfardo lloi. Partija fituse e ka liderin e saj më të votuar në Kosov dhe ai duhet gjithsesi të jete Kryeminister i vendit, vetem nese ai me deshir dhe pa imponim nuk deshiron atehere forumet tona partijake e mandatoin ndoni veprimtar tjeter të PDK-s. Në politik nuk tregtohen mandatet  e fituara dhe as që mund të ketë besushmeri siq po flitet se pas dy vitesh do te bahet president i vendit nga PDK-ja, ky mund te jet vetem ni gaf i radhes? •  Lajmi •  SYLË ARIFI, 28 NENTOR 2014 11:06

Paraqitja e dy akterve të keti pakti politik, sigurisht pa u spjeguar për vonesat mbi gjasht mujor, dhe sigurisht pa miratimin e deshiruar nga të dy taborret e tyre politike, mbetet ende enigmë? Ta ringjallësh politikisht edhe ni here vazhduesin e rrymës pacifiste, ish mninister i kohës së Kriminelit Millosheviq-Rahman Morinës, është jo vetem nonsens politik por do të thosha edhe përgjegjësi Shtetrore dhe nacionale. Dorzimi i mandatit në tavolin mund ta ban vetem ni kryetar partije që nuk e ndien fare përgjegjësin politike para antarsis dhe elektoratit votues të PDK-s.

Mandati i fituar nga zgjedhjet demokratike dhe i konfirmuar kombëtarisht dhe nderkombëtarisht nuk mund të tregtohet me kurrfar kushtesh nga askush, prandaj edhe ni here tjeter dit më par kam gjykuar se ky mandat për qfardo rrethane apo imponimi duhet ti derzohet partisë fituse.Të neglizhohet mekanizimi partijak në rastet e tilla para vendimeve për qfardo kualicjoni me LDK-s, dhe ta tregtosh pozitën e Kryeministrit, është më shum se përgjegjësi politik dhe Shtetrore për qka duhet të ngritet institucjoni i përgjegjësis politike pran KD dhe Kryesis së PDK-s, menihere.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora