E premte, 01.03.2024, 07:37 AM (GMT)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Sa aktuale, mbas 100 vjetësh

E shtune, 06.12.2014, 04:11 PM


SA  AKTUALE !!.. MBAS  101  VJETËSH...

Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë...

Nga Fritz RADOVANI

?Atdhetari Mark Kakarriqi, një bashkpuntor i Luigj Gurakuqit dhe Ismail Qemalit, per ngritjen e Flamurit kombtar në Vlonë, me 28 Nandor 1912, edhe ky i “harruem”...

Në vitin 1913 ishte aksioner në Vienë. Një gazetar e pyeti për luftën e shkodranëve në mbrojtjen e qytetit të Shkodres, të rrethuem nga malazezët: Po kur, të mbarohen burrat, çka keni ndër mend me ba ju? Marku e shikoi... dhe iu pergjegjë shumë gjakftohët:

          “Keni harrue zotni, se luftën tek né do ta vazhdojnë gratë trimnesha!”

?Tue shikue foton naltë mu kujtue thanja e Mark Kakarriqit dhe pyeta veten:

Cila këtu nga këta Vajza Shqiptare në 28 Nandorin e 2014... nuk asht Nora e Dedë Gjo’ Lulit, Tring Smajlja, Kupe Danja, Katrin Tomja apo Shote Galica? ...

E pikrisht, për këto Vajza, ka këndue i madhi At Gjergj Fishta:

“...Edhe t’ mirë po e kisht’ ba nana:

Ardhun shtatit si “breshana”,

synin hyllë, ballin si hana,

dishka njethë si molla n’ gêm:

qi ka dalë m’ ka ashtu té dera,

sikur ban me çilë pranëvera;

sikur ban dielli me dalë

nepër aha, brej e halë:

Kaq gja t’ mirë Zoti ka falë!

***

E ta dijë Knjazi n’ Cetinë,

se edhe n’ qitët Shqiptarët ai fare,

der’ t’ jetë gjallë ndo’i bijë Shqiptare,

qi per erz, Besë, e Atdhé,

këto edhe desin si me lé...”

At Gj. Fishta, TRINGA tek “Lahuta e Malcis”

?101 Vjetë që këta dy Burra vlersonin dhe PARASHIKONIN ...(Vota: 6 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora