E merkure, 17.04.2024, 10:15 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Radovani: Festivali i Gjirokastrës dhe shëmtuesit (3)

E merkure, 10.09.2014, 08:03 PM


Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e V

FESTIVALI  I  GJINOKASTRES

DHE SHEMTUESIT  E  KOSTUMIT  KOMBTAR  SHQIPTAR

Vazhdoj me korespondencën:

Republika Popullore Socialiste e Shqipërisë

Akademia e Shkencave

Instituti i Folklorit       Tiranë, me 16.XI.1978

Shokut Gjon Kamsi     Shkodër

Letren tuaj në lidhje me vrejtjet rreth kostumeve të grave shkodrane e mora.

Ju falemnderit. Shënimet tuaja janë interesante, por që ato kanë probleme që duhen studjuar.

Si duket nga shënimet tuaja ju keni njohuri të mira për kostumet e qytetit të Shkodrës.

Do t’ ju sugjeroja që ato ti zhvillonit në një punim më të gjatë, me ilustrime e vizatime me ngjyra.

Nga ana tjetër të mund të gjenit fotografi në banorë të Shkodrës, dhe një kopje t’ ia dergonit sektorit të etnografisë pranë Institutit të Historisë, që ka punonjës që merren me veshjet. Unë si Kryetar i Komisionit për veshjet kombëtare, letrën tuaj do t’ ua kaloj etnografëve të sektorit të etnografisë, të cilët mund t’ u sugjerojnë për metoden e studimit mbi veshjet për të cilat bëni fjalë, si dhe për të dhenat rreth mjeshtrave që kanë prerë, qepur e qendisur kostume të tilla.

Drejtor (Zihni Sako) firma, vula.

Zotni Gjon Kamsi,

Mendoj se: Perderisa ka probleme që duhen studjue, duhet t’ ishte në festival, mbasi nuk besoj se ka ndonjë kostum që s’ ka probleme...

Sugjerimi për një studim ma të gjatë asht i vlefshem per studjuesit e sektorit etnografisë së Institutit të Historisë, të cilëve, do t’ jua kishte anda me e marrë gati, bile edhe me ilustrime, vizatime e materiale fotografike.

Etnografët e sektorit etnografisë, të cilët, mund t’ ju sugjerojnë metodat e studimit, do të bajshin mirë me e lexue nja 3 herë letren Tuej, e mandej me mësue prej saj.

Ju falnderoj per kopjon e dorshkrimit të këtij materiali, të cilin, unë do t’ a studjoj me shumë kujdes, do të punoj vizatime dhe do t’ a ruej shumë, mbasi per kohen e ardhëshme ky asht brilant i kostumit shkodranë.

Me shumë respekt Fritz Radovani.

Shkoder, 30 Maji 1981.

Shenim nga FR: Duhet shenue se n’ aktet Burrnore të Shkodranit nderuem Gjon Kamsi, mbetet në fletët e Historisë së qytetit Martir të Shkodres, letra e Tij, drejtue në maje të kupoles së terrorizmit komunist anadollak, per “shpetimin e shkatrrimit të Vorrezave të Rrëmajit”; një projekt disa herë i menduem dhe i projektuem nga shteti...mbas 1967.

Kenja e atyne Vorrezave sot, i dedikohet guximit të pashoq t’ Atdhetarit Gjon Kamsi.(Vota: 3 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora