E diele, 25.02.2024, 11:08 PM (GMT)

Kulturë

Qazim Shehu: Kreshta

E hene, 24.11.2014, 07:15 PM


KRESHTA

 

QAZIM D. SHEHU

 

Bien kambanat e kreshtave mbi male,

Me tinguj drurësh të ngrirë,

Fyejt e barit në livadhe,

I shprushit një mall i lirë.

Si sfungjer mbajnë një re,

Thith tingujt e barit,

Në majë vështrimesh lodrojnë,

Kambanat e mallit…

 

 

TRILL

 

Çukërmimin e kalit tek dheu i shprishur

Ëndërrova.

Ç`kërkonte ky kalë prej tokës,

Mos dashurinë që zbriste jehonës?...

 

 

NISJE

 

Rrëzohet heshtja në supe tingujthyer,

Angullima e qenit shqyen fytin e agimit,

Diku po buron një ngjizje e papëlqyer,

Ditën do ta kemi të përkryer…

 

 

SHTEGTIM

 

Lodhur nga shtegtimi i gjatë midis rrugëve pa mbarim,

Eci.

Asnjë rrugë s`e kam përkryer.

Gishtat e diellit me mjaltë dëshirash,

Ngjyej.

Nuk e di në cilën skutë do i plagosë  ato gishta,

Mbase aty ku kutërbojnë pamjet e trishta...

 

 

PËR NE

 

Mbi kokën tonë hapet qielli,

Zog i ngrirë në fluturim, dielli

Për dashurinë tonë ndrin,

Udhët e kryqta verbon.

Për ne ,tokën me rreze shpon,

Ta gjejë ku guduliset më shumë,

Hapin tonë mos verë në gjumë…

 

 

KORDË

 

Pa pushuar bie hija e trazuar,

Lëkund thumbin e një kambane,

Dhe i vë   një kordë të shtuar

Me një britmë zane.

 

 

DY-ZI..M

 

Marramendje ndjej, vrik çohet,

Një zë i brendshëm.

Hija e trishtimit vërtitet,

Skajit të rrejshëm.

Të hedh një hap në hije,

Josh ajo me terpri,

Në anë të kundërt të shtrihem,

Drita më aty s`rri.

 

 

LUG

 

Lugut të mundimit pikoi djersë e kotë.

Ec tani dhe përfytyro turbinat.

Kanalet gjigande që mbushen të plota,

Mundimit të tokës i mblodhën shirat.

 

 

E VERDHË

 

E verdhë hëna, e verdhë xhelozia.

Pyjet në vjeshtë të verdhë mbeten.

Hëna, vjeshta, xhelozia, të tria,

Pështyjnë të verdhën dhe vetveten…(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora