E shtune, 02.03.2024, 03:59 AM (GMT)

Kulturë

Ilmi Veliu: Simpozium ndërkombëtar në Tiranë

E hene, 24.11.2014, 07:11 PM


SIMPOZIUMI  I  TRET?  ND?RKOMB?TAR  ORGANIZUAR  NGA QENDRA   PER  STUDIUME PELLAZGJIKE.-TIRANË

Nga Dr.sc. Ilmi VELIU

Me datë  14-15 nëntor 2014  në hapsirat e Muzeut Kombëtar Shqiptar u mbajtë Simpoziumi i III Ndërkombëtar, organizuar nga ,, SHOQATA PËR STUDIME PELLAZGJIKE,, Tiranë,  ku morën pjesë dhe u prezentuan me kumtesat e tyre historianë, gjuhtarë dhe ekspertë të ,,Lashtësisë shqiptare,, nga Amerika, Franca, Italia, Kosova, Maqedonia dhe Shqipëria.

Në këtë simpozium ndërkombëtar edhe njëherë u konstatua se rr?njet tona jan? aqë t? lashta... aqë t? thella, që shihet se ne jimi nj? “GEN-n?n?”, ku  kultura dhe  gjuha jon?, pastaj  m?nyra e të jetuarit dhe dashuria për  familjen ,  ?sht? p?rtej trash?gimis? Europiane, qofshin edhe ato v?nde  që vehten e llogarisin  si    t? vjetrit e Europ?s.  Kjo ?sht? nj? p?rpar?si e jona, nj? “qerasje” p?r miqt? ton? europian? me t? cil?t duam t? ndajm? nj? hapsir? t? p?rbashk?t që neve na ka takuar që në lashtësi.

Dhe duket qart?  gjithandej, se shkencëtarët tan? po punojn? me seriozitetin më të madh p?r p?rcaktimin e k?tyre bazave t? qarta dhe t? sakta t? vazhdim?sis? s? shqiptarëve të sotëm me at? q? ?sht? “veza pellazgjike, nga e cila kemi dal?”; dhe kjo “N?n? pellazgjike” e jona  ?sht? “gjyshja” e Europ?s.....  At?her?  ne shqiptarët duhet të  g?zohemi dhe  ti  flasim Europës  si “mivjeçarë të lashtë”;  të flasim me k?t? hije misteri q? na japin faktet, që ne me ketë rast i prezentojmë  në këtë tubim shkencor ndërkombëtar, thanë prezentuesit në simpoziumin e III të organizuar në Tiranë nga  ,,Shoqata për Studime Pellazgjike,,.

Le t? shkojmë n? Europ? si t? paraprir? nga “ajo që e njohim”,  sepse  ne jemi këtu dhe kimi qenë,  p?rpara “atyre q? kan? ardhur m? von?” dhe  na gjetën  këtu  në Europën tonë të vjetër. Ky ?sht? fakt... ?sht? fakt i pamohuesh?m nga devijimet  nacionaliste e shoveniste të atyre që na rrethojnë e që urrejtja e tyre ndaj nesh u  lindi pikërisht ditën kur ata kuptuan se ne këtu kishim lindur e ata erdhën e u vendosën në tokat  tona .

“Europa” bashk? me ne dhe me ?ndrr?n e sajë “pacifiste e unitare”, në sytë tanë të vjetër, është  shumë m? e bukur  se sa n? syt? e atyre që erdhën më vonë dhe tash duan të ikin  si hajdutë, vjedhurazi,  para nesh  të inkuadrohen në ,,Bashkimin Europian”.

Poashtu, në këtë simpozium u tha se askush nuk mundet të mohjë dot q? “st?rgjyshi jon?” ishte n? Europ? p?rpara se vet? europjanët e sotëm  t? ishin këtu, dhe p?r k?t? nuk ka asnje dyshim. P?rveç k?saj, kjo trash?gimi, “ky dinosaur gjenetik-kulturor-psikologjik” ?sht?  real në të tashmen  dhe do të vazhdoi të jetë real edhe në të ardhmen.

U fol  dhe u diskutua  këtu për “Ne, trashëgimtarët  e krijesës ,,pellazgoilir,, i cili më vonë arriti ta shtinte  nën  këmbë edhe  h?n?n” e jo më tokën, dhe se  ajo krijesë eshtë  trash?gimtare  reale     “E  NJ? VAZHDIM?SIE MENTALE  E DISA MILENIUMEVE” dhe k?t? e provon qart? e past?r vet? GJUHA PELLAZGO-ILIRE-SHQIPE.

Të gjithë prezentuesit erdhën në një përfundim dhe thanë se, n?se akoma ka ndonj? dyshim rreth origjinës dhe vjetërsisë tonë , na sot i orientojmë ata që nuk i pranojnë tezat tona shkencore dhe vazhdojnë të dyshojnë në lashtësinë tonë , t? shkojnë n? ç’do cep t? bot?s, po edhe në ato shtete ku urrehen shqiptarët , ku do të mund  të gjejnë pllaka guri të lashta me mbishkrime të vjetra dhe objekte të ndryshme të shkruara në lashtësi. Dhe pas deshifrimit të atyre të dhënave  do të munden të  kuptojnë dhe ta kenë  të kjartë  FAKTEIN SE NE SHQIPTARËT  KIMI VAZHDIM?SI NGA NJ? EUROPË E PANJOHUR  PËR  EUROPIAN?T E SOT?M.

Nga ky simpozium  u ftuan shqiptarët që të sillen  ashtu si që  janë, dmth me origjinë të lashtë   dhe të jenë krenarë për  at? q? janë!  Dhe ajo q? jemi, p?r momentin ?sht? FITIMPRUR?SE dhe ?sht? natyra jon? e v?rtet?...

P?rse t? ulim kok?n përpara atyre që nuk dinë ose nuk duan të dinë sende e gjëra  q? janë të tonat dhe na takojn? neve?  Modestia, thjesht?sia, natyraliteti dhe bashk?punimi jan? vlera t? pranuara t? vet? natyr?s njer?zore, por t? gjitha k?to  që i posedojmë ne duhet  vazhdimisht i  mb?shtesim dhe ti praktikojmë! N?se ne gjunjëzohemi dhe pranojmë se nuk jemi  dikushi, atëherë  si  do të FUTEMI N? EUROP? SI ASKUSHI...?!

N? Europ? do t? futemi si zot?rinjë sepse jemi zot?rinjë  t? nj? mentaliteti gjenetik  shumë të lashtë  dhe  jo t? zakonsh?m.  Geni jon? ?sht? m? i vjetri n? Europ? dhe na takon ne, s?bashku me popujt e tjer? t? vjet?r europjanë ti dalim zot Europ?s  p?r TOK?N-N?N? ton?n. Kjo tok? Europiane ka q?n? n?na jon? p?rpara se t? ishte krevati ku u shtrin? m? von? popujt e Europ?s së sotme. Le tu  tregojmë  atyre ,  SE  SI  E  NJOHIM  DHE SI  I  DALIM ZOT  EVROPËS  NE  “T? VJETRIT”.(Vota: 2 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora