E marte, 18.06.2024, 10:51 PM (GMT+1)

Kulturë

Mustafë Rugova: Rritja Zot zanat Kosoves!

E diele, 12.10.2014, 11:16 AM


RRITJA, ZOT, ZANAT KOSOVËS!

 

NGA MUSTAFË RUGOVA

 

Se ç'mjane tekë k'to zana t'malit

Po m’çojne fjale në pike t'sabahit

(Nga nje here rrethit akshamit)

Dil o djalë në fushe t'mejdanit.

 

Tash sa kohe  e qe shume vjet

Rralle me ndodh mos me i zatetë

Tan tuj m'thane e tuj m'çu fjale

 Her mas shpine e  her perballe.

 

Kah nii here po me shkon mendja

Mos me dalë (a rrihet mbrenda?)

Veç kur ndalna e pleqnoj punen

Hiç nuk ban per me thye rrugen!

 

Qysh po m'doket edhe k'to vet

se nuk trembem e kane marre vesh

Jo per zotin se kam ndermend

Me ba leqe as per me u tremb.

…!

Edhe diçka po due me u thanë

Mbylle gojen kur rrin me i’Zanë

aq shume zoti i ka dhane hijeshi

Asht shume pak me i thane PERRI.

 

Tash…, me kaq po dua me lane

Lum ai i ‘lumi që rrine me Zanë!

Nje mbrapshtan, djal i Rugoves:

-Rritja Zot,… zanat Kosoves!(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora