E premte, 25.06.2021, 08:57 AM (GMT+1)

Kulturë

Liman Zogaj: Ngrohja globale

E hene, 01.09.2014, 05:38 PM


Liman Zogaj

 

NGROHJA GLOBALE

 

Ekspertet alarmojne-

do te shkrihen edhe akullnajat

e une, pse mbetem

stalagtit e stalagmit i ngrire.

 

Mbreme fizikanti me sy te turbullt me tha:

-Planeteve do tu pelcasin orbitrat,

toka do lahet nga detrat e trazuar,

e une pse mbeta zjarr.

 

Vasha, nga Laboratori nuklear

ma prishi gjumin me celuarin modern,

-do te shemben planet-rrafsh do behet,

e pse une mbeta gur-ne maje te shkertetirave.

 

Ruana o Zot,

Ag e terr si krrokamat e qyqeve

na ndjellin kob

per buzqeshjet tona neper pranga.



(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora