E shtune, 31.07.2021, 04:46 AM (GMT+1)

Kulturë

Tahir Bezhani: Mbete dallgë kujtimesh

E shtune, 30.08.2014, 06:28 PM


Tahir Bezhani

 

MBETE DALLGË KUJTIMESH

 

-Jonida Osmanit, me rastin e vdekjes-

 

Fjalët m’u ngrinë përmallimeve

Në lapidarin e këngës

Rrudhave te ballit djersë dhimbje

Më është përzier loti

Mes fjalëve Tua:

-Bac,më shkruaj prap!

E unë,

Vija çdo ditë,orë e ças

E Ti, e zënë,

Herë me vargun

Herë me brushën

Në përçafim me Asjen

Mes valëve të detit Jon

Duke çëndisur lulishten

Me zjarrin  e dashurisë

Shëmbulltyrë  jete

Kujtimet e pavdeksisë…

 

Gjakove,

20.08.2014(Vota: 5 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora