E enjte, 01.06.2023, 07:25 PM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Foto të pabotuara të Aleksandrit, Pirros, Skënderbeut

E enjte, 27.03.2014, 08:47 PM


Ekskluzive, Gjon KEKA: Foto te pabotuara te Aleksandrit, Pirros dhe Skenderbeut

Ne keto pamje qe jane te shoqeruara edhe me nga nje biografi te shkurter te ketyre tri personaliteteve si; Aleksandri i Madh, Pirro dhe Gjergj Kastrioti, qe te tri keto personalitete mbikohore dhe qe paten ndikim, jo vetem ne historine e lashte pellazgo -Ilire, por edhe ne historine e pergjithshme te botes.

Ne kete liber te autoreve P. episc. N. Giovo, dhe M. Beuther me titull "Warhaftiger kurzer Bericht von mannigerlei Kriegs und anderen fürnemen Händeln... Deßgleichen, vom Leben und Wesen..."  e vitit 1588, shihet qarte se qe te tre keto personalitete jane iliro-arbnor, qe kane qeverise si mbreter dhe princer, Shqiperine, Maqedonine, Epirin dhe tere trojet e kombit arbnor europian.

Ne foton tek Pirro aty shkruan qarte se ai eshte mbret i Epirit  apo Shqiperise, ndersa  per Aleksandrin e Madh shkruan si mbret i Maqedonise. Poashtu edhe per Gjergj Kastriotin shkruan se ai eshte mbret i Shqiperise.

Keto foto  qe i gjeta gjate hulumtimeve qe bej ne vazhdimesi, mendoj se sherbejne ne ndricimin edhe me te medha te personaliteteve tona, njohja e se kaluares sone, roli i tyre, ndikimi dhe perkatesia kombetare qe eshte me rendesi e ketyre tri figurave qendrore te historise se popullit iliro-arbnor.

Per mua eshte nje gezim i madh sa here qe gjej ndonje thesar nga veprat e ndryshime historike, arkivat rreth ketyre personaliteteve tona kombetare./standardi.info(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora