E premte, 19.07.2024, 06:46 AM (GMT+1)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Por, sot urime...

E enjte, 28.11.2013, 08:16 PM


P o e z i

Sejdi BERISHA:

POR, SOT URIME...!


Të gjithë e dini

Festa ka peshë

Është ose mbetët histori

Edhe sot festë...

Nuk janë pak 101 vjet

Por edhe nuk janë shumë

Edhe shumë rrugë kemi për të bërë

E unë asnjëherë i ngopur

Kurrë i kënaqur

O pus vargu im

 

Sot mendova

Vargun ta liroj nga kthetrat e shpirtit

Ai vetëm më shikoi

E mua lotët më shoqëruan

 

Ju ndoshta nuk dini

Për mallin e festës

Ndoshta edhe për rrugëtimin

Sot është festë

Askush nuk ma uroi

E unë...

Ua urova të gjithëve

Edhe qiellit

Edhe shqiponjave

Edhe tokës

Edhe ajrit

Edhe Nëntorit

E Zotin e lutja

Nuk di se për çfarë

Por sot

Urime...!

 

(28 nëntor 2013)(Vota: 13 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora