E hene, 27.05.2024, 07:18 AM (GMT+1)

Kulturë

Rrustem Geci: Te varri i fëmiut tim

E enjte, 21.11.2013, 08:11 PM


Rrustem Geci

 

Te varri i fëmiut tim

 

Sa herë  kthehem  në atë  kohë

goja më merret nga  ato  krime

nga ajo barbari  serbe, dhe nga

ato pushkatime  të qëllimshme

 

Zemra     v ockëla      lirisë

ju s´ishit një, as dy,  por 2 mijë

që gjenocidistë  serb  ju  vranë

sikur të ishit burra  të mëdhenj

 

Ilir , Shqiponja , Gresa , Astrit...

ju  shtyheni vetë të  më pyesni

ku ishim ne  kur  juve ju vranë

ç´bëmë ne, që ju të mos vriteni

 

Zemra     vockëla       lirisë

mos i mëshoni  dheut me duar

mos qani, qetësohuni,.ndaluni

se mëmën  mund  ta  çmendni!...(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora