E diele, 25.07.2021, 12:42 AM (GMT+1)

Kulturë

Mustafe Shabani: Pse Daniel pash toke dhe qiell???

E marte, 13.11.2012, 07:36 PM


Pse Daniel pash  toke dhe qiell???

Te kerkova gjithandej
ti atje
ku duhej te ishe
fluturimi yte
nuk u ndal
te mjere nuk e pann ate
nuk u ndala se kerkuari
te gjeta
mbi qiellin e kalter
me fjalen e thene qiri
meteor per atdheun
ai u be ushqimi
ajri im
hene dhe yje
dielli dhe jeta
toka dhe qielli im
luli yte i vogel
Zot
dhe mbret shtepie
me vargun tend

Pse Daniel
pash toke dhe qiell??
shekulli yne i shenjet
qan dhe renkon
pa fluturimin tend.

Mustafe Shabani
Emmendingen 12.11.12(Vota: 17 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora