E diele, 25.07.2021, 01:33 PM (GMT+1)

Kulturë

Mustafë Rugova: Xhemajl Blakajt

E diele, 11.11.2012, 01:12 PM


XHEMAJL BLAKAJT

Nga Mustafë Rugova

Ne shenje nderimi e perkujtimi, sot, ne 26 vjetorin e renies, i bera bashke kete tufe vargjesh kushtuar Deshmorit te Kombit Xhemajl Blakaj, te cilin UDB-ja e mbyti mizorisht ne kthinat e burgut te saj ne Peje. E mbyti per te vetmin faj sepse nuk e pranoi poshtrimin dhe nenshtrimin. Mos u harrofte kurre emri i tij!
 
NE NUK E DINIM SE XHEMAJLI NJË DITË,
KAQ MAHNITSHËM KA ME SHNDRITË,
-RRIMË ME HERONJ,- THOTË NJË GJENI,
 PA E NJOHUR BAMUNINE E TIJ.
 
E SOT NË KËTË DITË, KEMI SHUMË MALL,
PËR VËLLAIN TONË, PËR TË MIRIN DJALË,
SI SOT MË KUJTOHET LAJMI  MORTOR,
QË KOSOVËS JU SHKËPUT NJË METEOR.
 
ATË DITË KOSOVA BASHKË ME SHQIPËRI,
PATI  BA GJAMË PËR KËTË DJALË TË RI,
ATË DITË KUR XHEMA JETË KA NDËRRUE,
EDHE VETE DIELLI  SIKUR PASKA  VAJTU.
 
DESHTA ME I THANË KËTO TË DY FJALË,
PËR TY O XHEMË, QOFSH FAQEBARDHË,
PREHU I QETË, O XHEMAJL DARDANIA,
PËR JETË ME TY, –NDERI  E LAVDIA!(Vota: 8 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora