E marte, 22.06.2021, 12:16 PM (GMT+1)

Kulturë

Namik Selmani: Aromë Çamërie

E shtune, 03.09.2011, 06:56 PM


Namik Ibrahim Selmani u lind më 18.11.1950
Namik Selmani

namikselmani@yahoo.com

 

Aromë Çamërie

 

 

1.

Më vjen Çamëria në duar

Si një tufë e blertë borziloku

E hedh në gjoksin e thinjur

Një triko të vjetër, të leshtë.

Minaret presin ezanet

E çerdhja pret cicërima zogu

E fëmijët e fëmijëve

 Flasin veç për plagë e brengë…..

 

2.

Më vjen Çamëria e shtrenjtë

Si një tufan i zbutur nga dielli

Ndalet në supet e lodhur

Të një shpendi malor

O netë tragjike çame,

Ku plumbat vrisnin dhe qiellin

Më sillni ca ditë,

Kur të eci pa dhimbje e drojë.

 

3.

Edhe pa pranga

Kujtoj ftoin e shegën e pavjelur

Një dasëm

që ngrinte gurët, sofatet, përrelet.*

Një valle që hidhej

në gjokset e burrave të mençur

Një breg

ku nuk dua të bëhem kurrë gardiani i derteve.

 

4.

Dhe e marr Çamërinë

Në një hambar të mbushur me grurë

Ta mbjell në ugare zemrash

që kurrë të mos  thahet e vyshket si fleta

se oxhaqet duan zjarr, vëlla,

e gurët janë prej vitesh të sëmurë

Një mall i largët

Ç’po ua thinjka  vajzave të bukurat gërsheta.

 

5.

Me ca trokitje morsore

Po më vijnë në pëllëmbën e dirsur

Qenkan pak, shumë pak

Të zgjojnë sërish puset, bahçet, stanet.

O, po shpirti im bleron

dhe për ty, moj Çamëri e bukur

Bëhet një Jon i dytë

me blegërima, ullinj e portokalle

 

6.

Oooo, po shpirti  im

Këndon si aed këngë për nipin e nipit

Se toka  s’më tret nën dheun zezonë

Pa larë borxhin e vjetër.

Luturvia* pret, pret

Kokrrat e pavjelura të ullirit

Dhe strehët e vetmuara

Bëhen fole për karvanarët.

 

7.

Më vjen Çamëria si mandile nëne

a e vënë në  duart e vajzës nusëruar

Si një shpat i lartë

Që nuk ia numëroj dot rrezet që e ndrisin

Rahmetoj gjyshërit

Si lisa të një Pylli të Prerë

Mbi ëndrrën e tharë

Hedh lotin si farën për plisin.

 

8.

Dhe e prek Çamërinë

Me qerpikun e lotit në  syrin e  patharë

E thërras me oi

Në gjysëmerrësirën e klithmuar të netëve

Oooo, po ajo është larg,

e vatrat s’kanë shkarpa e zjarr

pa një dorë nëne

janë djepet që duan përkëdhelje

 

9.

E kam Çamërinë në sy si një shamibardhë

A si një vajzë me bukurinë  dashuruar

E në ballin e nxehtë

Fshij rrëketë e djersës së etheve

Lirikat për ullinjtë

Me elegjitë e baladat janë  shartuar

Janë kthyer në cungje

A ninulla të pakënduara të djepeve

 

10,

Më vjen kudo Çamëria...

Në syrin stërrall që bëhet shkëndija...

 

30 gusht 2011(Vota: 3 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora