E premte, 18.06.2021, 01:01 AM (GMT+1)

Kulturë

Shaqir H. Shaqiri: Seminari i 30-të

E enjte, 01.09.2011, 07:52 PM


11.04.1950
Shaqir H. Shaqiri, mësues

 

Seminari i 30-të

 

Seminari 30 vjet jetë

E nisën të parët Idriz Ajeti e Rexhep Ismajli

U bë i ëmbël sikur rrushi

I pari e ndihmoi Pajazit Nushi!

 

Po ku tjetër veçse në Prishtinë

Në Prishtinë, në Kosovë

U bë tempulli, sikur shkollë

Në fillim si shkollë e më vonë si universitet

 

Seminar për albanologët e botës

Pa dallim shteti, feje e race

Në fillim të ftuar ishin pak

Tani u bënë shumë, për merak

 

Studiues të huaj nga mbarë bota

Nga Amerika, Kina, Ukraina, Anglia, Çekia

Zvicra, Gjermania, Polonia e Bullagaria

Po më shumë vijnë arbëreshë nga Italia.

 

Në kohët më të vështira

Seminarin, nikoqir e pranoi Shqipëria

Shqipëria si shtet amë e nënë

Po ku tjetër veçse në Tiranë

 

Po nga ky institucion shkencor

Në botë u formuan katedra të albanologjisë

Si në Amerikë, në Sofje

E në Budapestë të Hungarisë

 

Shumë tërheqës dhe i shikuar

Seminari po bëhenë në televizion nëpër shtëpia

Po seminari madhështor po bahet

Kur po vijnë shkencëtarët nga Shqipëria

 

Po ky seminar 30 vjeçar – jubilar

Qe më i miri dhe më madhështori

Që e udhëhoqën profesorët nga Kosova

Sala Ahmetaj, Enver Mehmeti dhe drejtori Bardh Rugova.

 

Seminaristi i rregullt 30-vjeçar, mësuesi i letërsisë,

Shaqir Shaqiri “Kalaja”, Prishtinë, më 27.08.2011(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora