E enjte, 29.07.2021, 05:30 PM (GMT+1)

Kulturë

Ilir Muharremi: E kaluara

E diele, 10.07.2011, 06:22 PM


DR. Ilir Muharremi

 

E kaluara

 

Edhe pse e quajmë të kaluar ajo ekziston vërtite në mendimet tona

Nuk na shfaqet përnjëherë, por paska me vonesë

Duhet të mendojmë për të nuk është e shkatërruar

Shenjat në trup na rikujtojnë se ajo ekziston,

Koha është armik i saj, e kafshon dhe e humb fare

Por si rruhet e kaluara, përmes shenjave a?!

Po ky është definicioni i saj shenja.....

A pyetni nganjëherë për mos të kuptuarën përse nuk e kuptoni,

Ja përgjigja, nuk ndjeheni momentalisht si ajo

Ndjehësimi është përgjigje...

Edhe arti është ndjenjë, edhe pse tashmë komercializohet

Në atë komercializmin ka pak ndjenjë, tërheqje dhe blerje

Arti është dehje, ekstazë shumë herë e kam thënë këtë

Sinqeritet, njoftim me vetën....

Vetja lind çdo gjë, pasqyre e personalitetit, e pa mundur të iket nga ajo

Nuk është në esencë femra edhe pse përdoret si femërore

E forta është asnjejëse, sepse nuk përballet me ndjenjën

Ndjenja na mposhtë për tokë, na bashkon më çdo gjë...(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora