E premte, 18.06.2021, 12:20 AM (GMT+1)

Kulturë

Lebit Murtishi: Çamëri!..

E shtune, 09.07.2011, 06:58 PM


Lebit Murtishi

 

Çamëri!..

 

Të lidhën për një shekull

këmb` e duar

Të lidhën bij andartësh

të pabesë

Që nami kapedanëve të shuhet

Që emri veç ndër këngë të të mbesë...

 

Të lidhën e në plumba të përshkuan

Siç lidhën Arbërorët e Moresë,

Po mbete e pavdektë përmbi vdekje

O nder i Shqipërisë që s`di të vdesë!..(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora