E shtune, 12.06.2021, 09:35 PM (GMT+1)

Kulturë

Engjëll Koliqi - Poezi të 5 marsit 2011 - poesie del 5 marzo 2011

E diele, 10.07.2011, 03:17 PM


Engjëll Koliqi

 

 

TRASHËGIMI DASHURIE

 

Dardaninë tonë

Lulëzon dashuria

Sepse ne

Jemi pasardhësit

E shenjtërve shekujve parë

Toka e qielli i Dardanisë

Deri amshim

Do jenë plot me mrekulli dashurie

                        Garlate (Lecco), 5 mars 2011

 

MES PRETENDIMESH

 

Shkëpusin faqe projektesh

Dhe i publikojnë

Për ti bindur masat

mandatin e tyre

sdihet kur ka filluar

As kur mbaron

                        Garlate (Lecco), 5 mars 2011

 

SIPAS TREGIMEVE

 

nga fillimi i historisë

gjithë shekujt

çdo vit

E gjitha stinët

Gjyshër e stërgjyshër

Janë flijuar

E martirizuar

Për ta fituar lirinë

E kultivuar dashurinë

                        Garlate (Lecco), 5 mars 2011

 

ME FORMULË RE

 

I çojmë përpara

Dhe i drejtojmë drejt amshimit

Projektet e reja

dashurisë

Vetëm gëzimi ka vend

regjimin tonë

                        Garlate (Lecco), 5 mars 2011

 

MOS RRËSHQASIM

 

ruhemi nga çdo provokim

E mos provokojmë

jemi kujdeshëm

çdo fjalë

Dhe çdo hap

mos rrëshqasim

greminën e vdekjes

                        Garlate (Lecco), 5 mars 2011

 

NGA KËNGA E PARË

 

E tërë bota

Ka marrë vesh

Se tokën time

Ka filluar e lumja festë

E bekuarës dashuri

                        Garlate (Lecco), 5 mars 2011

 

NDËRMJET STINËVE

 

Si gjithherë

Edhe sivjet

Kërkojmë mot mirë

Fat dhe lumturi

bekuarën dashuri

                        Garlate (Lecco), 5 mars 2011

 

NGA PIKA ZERO

 

shekullin e ri

privilegjuar nga mrekullitë hyjnore

Megjithëse kemi filluar

Nga pika zero

kultivimin e dashurisë

Jemi shembulli i mirë

mbarë botën

                        Garlate (Lecco), 5 mars 2011

 

ME MATEMATIKË RE

 

Duke shfrytëzuar

gjitha fuqitë e diplomacisë

Plotësojmë objektivat

Dhe marshojmë drejt amshimit

Me dashuri

Dhe për dashuri

                        Garlate (Lecco), 5 mars 2011

 

SHËRBIM VETVETIT

 

Çdo hap jëtë e bëj

Siç thotë zemra

Nën kanunin e dashurisë

                        Garlate (Lecco), 5 mars 2011

 

FLUTURIMIN E PARË

 

Me kënaqësi madhë

U solla

Mbi gjitha relievet

E dashurisë

shënjtërueshmen Dardani

Hyra histori

Si protagonist i  mirëfilltë

I njerëzisë

...

                        Garlate (Lecco), 5 mars 2011

 

EREDITÀ DELLAMORE

 

Nella nostra Dardania

Fiorisce lamore

Perché noi

Siamo successori

Dei santi dei primi secoli

La terra e il cielo di Dardania

Fino all’eternità

Saranno strapieni dei miracoli dell’amore

                        Garlate (Lecco), 5 marzo 2011

 

TRA LE PRETENSIONI

 

Strapanno pagine dei progetti

E li pubblicano

Per convincere le masse

Nel loro mandato

Che non si sa quando è iniziato

E quando finisce

                        Garlate (Lecco), 5 marzo 2011

 

SECONDO I RACCONTI

 

Dallinizio della nostra storia

In tutti secoli

In ogni anno

E in tutte le stagioni

Nonni e bisnonni

Ci sono vittimizzati

E martirizzati

Per guadagnare la libertà

E coltivare lamore

                        Garlate (Lecco), 5 marzo 2011

 

CON NUOVA FORMULA

 

Li portiamo avanti

E gli indirizziamo verso leternità

I nuovi progetti

Dellamore

Solo per la gioia

Cè posto nel nostro regime

                        Garlate (Lecco), 5 marzo 2011

 

DI NON SCIVOLARE

 

Stiamo attenti in ogni provocazione

E non provochiamo

Stiamo attenti

In ogni parola

E in ogni passo

Di non scivolare

Nellabisso della morte

                        Garlate (Lecco), 5 marzo 2011

 

DALLA PRIMA CANZONE

 

Tutto il mondo

Ha capito

Che nella mia terra

È iniziata la bella festa

Del beato amore

                        Garlate (Lecco), 5 marzo 2011

 

TRA LE STAGIONI

 

Come sempre

Anche questanno

Cerchiamo bel tempo

Fortuna e felicità

Nel benedetto amore

                        Garlate (Lecco), 5 marzo 2011

 

DAL PUNTO ZERO

 

Nel nuovo secolo

Privilegiati dai miracoli

Tuttavia che abbiamo cominciato

Dal punto zero

Nella coltivazione dellamore

Siamo il miglior esempio

Nellintero mondo

                        Garlate (Lecco), 5 marzo 2011

 

CON NUOVA TATTICA

 

Sfruttando

Tutte le forze di diplomazia

Compiamo gli obiettivi

E marciamo, verso lì eternità

Con amore

E per amore

                        Garlate (Lecco), 5 marzo 2011

 

AL SERVIZIO DI SE STESSO

 

Ogni passo nella vita lo faccio

Come mi dice il cuore

Sotto il canone dellamore

                        Garlate (Lecco), 5 marzo 2011

 

NEL PRIMO VOLO

 

Con grande piacere

Ho girato

Sui tutti rilievi

Dellamore

Nella santissima Dardania

Sono entrato in storia

Come verissimo protagonista

Dellumanità

                        Garlate (Lecco), 5 marzo 2011(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora