E diele, 25.02.2024, 04:27 PM (GMT)

Shtesë » Historia

Pilo Zyba: Në rrjedhën e historisë

E merkure, 23.02.2011, 07:18 PM


NË RRJEDHËN  E  HISTORISË

 

- Me  pushkë  e  penë  për  gjuhën  dhe  atdhenë -

 

Nga PILO ZYBA

 

Pavllo Kundundurioti  (prill 1855 - 22 gusht 1935) ishte admiral në Marinës Mbretërore Detare, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm dhe Shef i Flotës së Dytë të Greqisë gjatë Luftërave Ballkanike. Ai mori pjesë në qeverinë e Selanikut si anëtar. Ishte dy herë President i Republikës Greke.

Pavllo Kundurioti Lindi në Hidra në prill të vitit 1855. Ai ishte i biri i Teodor Kunturiotit, djali i ish kryeministrit të Greqisë Jorgo Kundurioti me rrënjët e Arvanitasve te lashte. Në vijim të traditës detare të familjes në 1875 ai u bashkua me Marinës Mbretërore. Në 1886 Pavlo mori pjesë si  toger në operacionet detare në Prevezë dhe Kretë  gjatë Luftës Greko-Turke të 1897 me gradën e Komandantit. Ai zbriti si guvernator, zbarkoi me ekspeditën e kolonelit Timoleon Chania Vassos Kolimbari në shkurt 1897, dhe Leptokaria Scala në prill 1897.  Komandanti i "Miaoulis" “ emiri i të cilit njihet për prejardhjen e tij Arvanite, dhe për trimëritë e tij në revolucionin grek”. Kundurioti bëri udhëtimin e parë të tij jashtë shtetit grek. Udhëtimi i tij i pare ishte në  kontinentit amerikan, sidomos në Boston dhe Filadelfia. Në 1908 ai u bë adjutant i Mbretit Jorgo  dhe vitin e ardhshëm u promovua në kapiten.

 Në qershor 1911, në  ekuipazhin  Averoff,  mori titullin kapiten Pavllo Kundurioti.  Me shpërthimin e luftërave në Ballkan  u gradua Admirali më 16 prill 1912, dhe u bë shefi i Shtabit, vend ku ai qëndroi deri në 16 shtator 1912.Më pas bëhet udhëheqës i flotës në Egje.  Si komandant i Lemnos Battleship Averof ka nën mbrojtje zonat nga Thasos, Imbros, Tenedos, Psara, Agios Efstrathios dhe Samotrakë. Nga 21 dhjetor ai kishte arritur të çlironte pothuajse të gjitha ishujt e përfshirë në veprimet e tij luftarake. Me Averof Battleship mari pjesë në dy beteja, në  Elli dhe Limnos (5 janar 1913). Fitojë këto beteja falë aftësive të tij ushtarake, për të mbizotëruar njëherë e mirë mbi ngushticën e Dardaneleve, dhe për të përzënë që andej ushtritë Turke.

Pavllo Kundurioti…1855 - 1935
Pavllo Kundurioti…1855 - 1935
Në fund të luftërave ballkanike  u ngrit  në titullin e admiralit, hero në luftë me shërbim të jashtëzakonshme. Duhet të theksohet se, pas publikimit të parë grek Konstandino Kanari mori këtë shkallë. Pastaj mori përsipër Ministrinë e qeverive detare dhe Stephen Aleksandër Zaimi Skuludhi. Mospajtim me neutralitetin politik të Greqisë në Luftën e Dytë Botërore mori pjesë në qeverinë e Selanikut si një anëtar i triumviratit (Danglis-Venizelos-Koundouriotis). Në 1917 ai mori edhe një herë detyrën e Ministrisë së detarëve dhe të njëjtit vit ka dalë në pension me gradën e nderit admiral.

Pas vdekjes së Mbretit Aleksandër, u emërua Zëvendës i mbretit deri në nëntor 1920, dhe përsëri pas largimit të Jorgo II nga vendi në dhjetor 1923, nga shpallja e Republikës mars 1924. Si një person i përsosmërisë dhe pranimi i gjerë i përkohshëm Presidenti i zgjedhur i Republikës, një post që ai qëndroi deri më 1926, kur ai dha dorëheqjen për të protestuar kundër diktaturës së Përgjithshme Theodore Pangalos. Më 4 qershor 1929 rizgjidhet në postin e kryetarit të Kongresit dhe Senatit, por dha përsëri dorëheqjen  për arsye shëndetësore.

Pavllo Kundurioti vdiq më 22 gusht, 1935 në Paleo Faliro. Ai u martua dy herë, në Londër në vitin 1889 me Angela Petrokokkinou (1865-1903) dhe në Athinë në 1918 me Helenën Kupas (1876-1957). Kishte fëmijë me gruan e tij të parë. Ai u varros në varrin e familjes e familjes Kountourioti Hidra. Pranë tij janë dhe heronjtë e revolucionit grek me oregjinë arvanitase si Miauli apo Bubulina. Djali i tij, Theodhpri Kundurioti, ai u bashkua me marinën dhe shërbeu  si kapiten i Averoff luftanije legjendar të babait të tij. Në 1944 ai u largua me anijen  Averof me qeverinë në megrim në Egjipt .(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora