E marte, 20.04.2021, 12:01 PM (GMT+1)

Lojëra » Sporti

Bajramaj fiton medalje bronzi për Gjermaninë

Nëse shqiptarët që ishin pjesë e delegacionit kuqezi nuk kanë lënë gjurmë në Lojërat Olimpike, kjo nuk mund të thuhet për një sportiste krejt të veçantë. Bëhet fjalë për kosovaren Fatmire Bajramaj, që me Kombëtaren gjermane të futbollit...

Prizreni i 16-i, "vulos" dështimin shqiptar në Pekin

Shqipëria mbyll aventurën në Lojërat Olimpike. Ëndrrat kuqezi për të arritur të paktën një vend nderi janë venitur, e kjo pas paraqitjes së dobët të mundësit Sahit Prizreni në peshën 60 kg stil i lirë (por edhe të tjerëve...

Sporti shqiptar: pa rekorde dhe pa rezultate

Rasti ma i fundit asht Olimpada e Pekinit, rezultatet e skuadrave tona olimpike janë të papërfillshme dhe nuk zanë asnji vend me randësi. Drejtuesit dhe trajnerët herë mbas here shfajësohen tue thanë se pjesmarrja asht e randsishme...

12.701 medaljet e fituara në 28-të Lojëra Olimpike

Stërvitja, mundi, djersa dhe kurorëzimi i një triumfi në lojërat më prestigjioze në botë, ato Olimpike, përfundon në një monedhë të florinjtë të cilën miliona sportistë e kanë ëndërruar dhe mijëra të tjerë e kanë fituar...

Erkandi bën për vete Pekinin

Olimpiada e Pekinit ka shënuar një tjetër akt shumë interesant për sportin shqiptar, teksa peshëngritësi Erkand Qerimaj zuri vendin e parë në baterinë B, duke triumfuar përballë 14 kundërshtarëve të tij. Edhe...

Besnik Dizdari: Epoka e Lah Nimanit…

“Olimpiada dhe shqiptarët” nuk është një temë e madhe. Kjo sepse juridikisht shqiptarët nuk kanë një histori të madhe olimpike. Ndonëse 16 medalje olimpike prej shqiptarëve jo nën fanelën e Shqipërisë, kanë një histori...

Rovena Marku: Unë në Pekin, një luftë e fituar

Rovena Marku është një nga pjesëtaret me pak pretendime të delegacionit shqiptar në “Pekin 2008”, por më shumë për shkak të vetë sportit që përfaqëson, notit. Kurrë ndonjëherë noti shqiptar nuk ka qenë në...

Erkand Qerimaj: Të paktën në 8-she

Erkand Qerimaj është njëra nga shpresat më të mëdha të sportit shqiptar në Lojërat Olimpike që fillojnë më 8 gusht. Peshëngritësi, që do të mbushë 20 vjeç në ditën e garës në kryeqytetin kinez, shpreson shumë që të...

Dorëzohet flamuri, Shqipëria gati për Olimpiadën

Shqipëria është gati për Lojërat Olimpike Pekin 2008, eveniment që do të nisë pas 15 ditësh në Kinë. Akti i fundit ishte ceremonia e zhvilluar dje në Pallatin e Brigadave, ku Presidenti i Republikës, Bamir Topi...

Divizioni C, Shqipëria shpallet nënkampione

Nënkampione e Divizionit C, ky është rezultati i Shqipërisë në Kampionatin Evropian të basketbollit për femra. Vajzat kuqezi janë mundur në finale nga Malta, pikërisht skuadra "mace e zezë" për Shqipërinë. E kemi nisur...

Qato: Dua një tjetër titull të madh botëror

Kanë kaluar më shumë se tre muaj nga fitimi i titullit kampion bote në kategorinë WBC, por me të mbërritur në Shqipëri prej pak ditësh ai ka zbuluar edhe ambiciet e tij akoma edhe më të mëdha. Bëhet fjalë për shqiptarin...

Shqipëria, në gjysmëfinale

Kanë vuajtur shumë, por më në fund kanë mundur të kualifikohen për në gjysmëfinalet e Evropianit. Ka qenë ky rezultati përfundimtar i ndeshjeve në grupin B për femrat e kombëtares sonë të basketbollit, të renditura...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora