E shtune, 03.12.2022, 05:03 AM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Shqiptaret, Heronjte dhe Islami

Heronjte rane sepse heronjte ne Shqiperi bien. Ne kryeqytetin e ketyre fare shqiptareve ulerima islamo-osmane poshteron nje burre qe keta fare shqiptaresh e mbajne si heroin e tyre kombetar. Kete poshterim te shemtuar e kane zbukuruar me nje fjale te famshme: Tolerance! Dhe duke u shtrenguar mire pas kesaj idioto-tolerance ...

Ilir Dardani: Zogu, Nazmija, Romet, Islami Vrases dhe Vrasesi Islam

Pasi hyne ne ''shtepine e zotit'', karikohen me urrejtje dhe dalin te betuar per te vrare dhe vrasin. Nuk kane zemer, as tru dhe s'mund te kene as Zot. Jane teper te ndjeshem, nuk tolerojne, nuk dine dhe nuk duan te dine mbi lirine e shprehjes apo ''pacavure'' te tjera qe i ofron Demokracia. Me ata duhet te jesh i kujdesshem, sepse mbi te gjithe te tjeret urrejne veten e tyre ...

Ilir Dardani: Ish te burgosurit politike dhe Salihi

Ata u denuan kot. Vitet me te bukura te jetes se tyre iken per te mos u kthyer me kurre. Cdo second i dites, vitit dhe dekadave ishte dhune. Eh ‘’leckamanet’’ e puneve te renda pa pagese, peligjexhinjte plot kallo e arome nentoke, tru-ndriturit - si pakice e Shqiperise, sakrifikuan kot jeten e tyre per nje Shqiperi shume me te mire, per nje demokraci qe mbron edhe vlerat e martireve te kombit. Kryeministri i Shqiperise e devijon pyetjen direkte per te burgosurit politike sepse nuk ka pergjigje, nderkohe fillon te permende aktualitetin e ish te ...

Ilir Dardani: Jo Perparim Demit dhe, sigurisht, Jo Islamit!

Ekziston edhe nje fare Perparim Demi qe vetequhet Doktor, por qe nuk ka sheruar as shqipen e tij. Thame per islamucin Muhamet Hoxhaj se ishte njeriu me i afert i analfabetit, por tani kemi te bejme me nje kusheri te ketij te fundit. Nje njeri qe calon me gjuhen shqipe duhet t’i fshehe ‘’gradat’’ ne menyre qe mos te tregoje publikisht se eshte diplomuar duke vjedhur vezet e pulave te fshatit per te marre nje diplome ...

Ilir Dardani: Funderrima islamike Muhamet Hoxhaj dhe disa fakte te mjerimit islamik

Reagoj per shqiptaret dhe jo per kete krimb islamik, sepse nuk kam aq kohe sa te humb me kete specie bukshkale, gjakprishur e injorant te Kosoves. Ky shkrim eshte per te freskuar kujtesen e atyre qe ende ndodhen ne enderra te bukura islamike, por qe zgjimi nga gjumi i gjen perballe veteshkaterrimit. Shqiptaret kane pasur, kane dhe do kete probleme me islamin e tyre, i cili do te sulmohet gjithmone...

Ilir Dardani: Lufte ne Puke, pukjani vret … ke? - Pukjanin sigurisht.. ke tjeter?!

Asnje pushke nuk u ‘’qit’’ nga pukjanet, kur leshoheshin bresheri mitralozesh nga serbet ne kokat e femijeve, motrave dhe vellezerve tane ne Dardani. Asnje pukjan nuk luftoi armikun qe kerkonte shuarjen e tij. Asnje pukjan nuk vrau as te pakten nje hanibalist serb per te shpetuar disa jete shqiptaresh. Ne fakt pushket pukjane kane munguar pergjate historise...

Ilir Dardani: Ne emer te Zotit te Dashurise refuzoni Allahun Vrases! (+ video e tmerrshme!)

U vra edhe nje njeri. Ishte i ri. Askujt borxh s’i kishte. Me thike ja keputen koken…sepse keshtu thote ‘’Allahu’’ dhe ‘’i derguari i tij, Muhameti’’. Pergatituni, neqoftese jeni te forte, te shikoni se si thika islamike vret.Por me pare, ne menyre te drejtperdrejte dua te them se myslimanet besojne ne‘’Allah’’ nga frika dhe jo nga dashuria apo miresia. E, natyrisht edhe myslimanet shqiptare. Duke qene se prinderit e tyre jane viktima te ...

Ilir Dardani: Pse nuk duhet qe Presidenti te jete i komunitetit ortodoks

Neqoftese Presidenti do zgjedhej per te respektuar besimet fetare, ajo apo ai do duhej t’i perkiste komunitetit me te vogel, atij katolik (por qe eshte rritur dukshem ne vitet e fundit), sepse nuk ka pasur Kryetar/e Shteti asnjehere ne 100 vitet e fundit.Respekt te jashtezakonshem per ortodokset e sotem, kuptohet ata te ndershmit qe nuk jane shitur tek greket, por MbiRespekt per rilindasit tane te ketij komuniteti qe ishin shtylla kryesore e shqiptarise, nje pjese e te ...

Ilir Dardani: Rama, Meta dhe pak Jo-Islam

21 Janari i dhimbjes dhe cmendurise se radhes ne Shqiperi u organizua nga Partia Socialiste, komiteti i saj qendror me shokun Edi Rama ne krye. Kater shqiptare te pafajshem e naive u vrane barbarisht nga ushtaret e Sali Berishes, ish komunist, sot kryeminister i vetedeklaruar me gjak turk dhe Ilir Metes, politikan dhe hajdut. Gjithcka ndodhi pasi Meta me gojen e tij u tregonte shqiptareve se ishte i korruptuar. Arsyet per te besuar se Edi Rama luftonte per shqiptaret shteruan sapo u shijua nje darke, sapo u lepine gishtat pas ngrenjes se ngjales ne vilen luksoze te ndertuar me leket e ...

Ilir Dardani: Nano, Lubonja, Klosi, IslamikoMaqedonet dhe Banda Islamike

Ne ishim te fundit ne Europe ne kohen e partise, sic jemi edhe tani ne kohen e partive. Per kete vend te pare nga fundi ka merita te jashtezakonshme edhe Fatos Nano, te cilin shqiptarucet e pagdhendur duan te bejne edhe President. Sikur ne kemi kontrate shekullore me keta (anti)politikane! Cdo njeri qe pervec pamjes fizike ka edhe gjera te tjera te ndryshme nga Gomari eshte ne dijeni te ‘’madheshtise’’ se ketij pijaneci e bixhozxhiu. Me Sali Berishen shqiptaret ishin ‘’kenaqur’’ ne vitet e para te ...

Ilir Dardani: Duart Lart dhe Islamin Poshte

Islami ka problem me ne dhe ne kemi problem me islamin. Islami ka problem edhe me zgjedhjen e Presidentes se Kosoves. Pse? Sepse eshte Femer dhe ‘’allahu’’ nuk lejon qe...

Ilir Dardani: Shqiptaret dhe Pushtuesit

Turqit kane emigruar aty ku sot quhet Turqi ne shekullin 11-te. Nese gabimet historike do te viheshin ne vend turqit do te ktheheshin nga kane ardhur, pra ne Azine Qendrore. Me ...

Ilir Dardani: Pergjigje z. Luan Cipi

I dashur Luan Cipi, Te dua e te respektoj ty si njeri. Edhe nje here: Te dua e te respektoj ty si njeri. Por… pa islamin. Islami yt ma shpife...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora