E shtune, 25.03.2023, 10:52 AM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Karakteristika për një fëmijë emigrant

E hene, 13.02.2023, 07:50 PM


Karakteristika për një fëmijë emigrant

Nga Kastriot Dervishi

Kur emigrantët politikë shqiptarë nga Jugosllavia çoheshin në shkolla, sigurisht vetëm te ato për muskuj, qëndrimit i regjimit komunist ishte i keq. I poshtëronte vazhdimisht.

Teknikumi Bujqësor Fier, me firmë të drejtorit dhe sekretarit të organizatës së partisë, Odise Naço, me shkresën e datës 5.10.1961 përpilonte për “nxënësin emigrant” Tahir Hamza, një raport shumë të keq të ndarë në 16 pika. Shumë të tepërta për një fëmijë. Profilizohej për:

-Paraqitje të jashtme prej gangsteri.

-Përbuzte emisionet e Radio Tiranës e tallej me to.

-Në një familje në Seman dëgjonte radio të huaja.

-Nuk pëlqente këngët që jepte Radio Tirana.

-Kishte fyer partinë kur Radio Tirana jepte këngë për partinë.

-Ishte shprehur kundër fjalimit të Gogo Nushit në kongresin e 5-të.

-Grindej në orën e ngrënies me nxënës të tjerë.

-Thoshte se jeta në Jugosllavi ishte më e mirë se në Shqipëri.

-Gjatë pushimit organizonte mundjes dhe mësonte nxënësit si të përdorte thikën.

-Organizonte grupazhe për të rrahur nxënësit.

-Thoshte se rrobat e konviktit nuk ishin të mira se në Jugosllavi.

-Kishte sjellje morale të ulëtës sepse thoshte “koka ime është e Tahir Hamzës”.

-Në një shfaqje në kinemanë e Fierit kishte bërë ironi me aktorët.

-I kishte dërguar me postë një letër një emigranti me gjëra të turpshme.

-Kur nuk përgatitej nuk vinte në shkollë.

___________

Libra nga autori:(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora