E premte, 03.02.2023, 01:48 PM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: “Bacë Enveri jep urdhër”: “T'i çohet gjyqit”

E hene, 26.12.2022, 04:38 PM


Zyhdi Avdi Shahini, i vitlindjes 1930, nga Novosela e Strugës, pat ardhur në vitin 1943 në Tiranë te daja i vet. Duke qenë me shtetësi jugosllavi, kërkoi riatdhesimin duke bërë dy letra. Në vitin 1958 e internuan në Tërbuf. Letrës së parë ku ankohej për trajtimin që i bëhej këtu nuk i kthyen përgjigje. Shpresoi se “bacë Enveri” do vinte dorën në zemër dhe do i vinte keq për të që ishte i sëmurë që me katër zanate punonte në baltërat e Tërbufit. Këto ia shkroi në letër. Kërkonte vetëm vizën e kalimit kufitar se mund të pësonte “disfatë shëndetësore” e të vdiste “në atë shkretëtirë”. “Baca” la shënimin: “Jo vetëm për të vërtetohet veprimtaria kundër pushtetit dhe t'i çohet gjyqit”. Nuk ekzistonte asnjë veprimtari se fundja çfarë mund të bënte edhe sikur të donte në baltën e Tërbufit. U arrestua më 26.12.1959. U akuzua në bazë të nenit 73/1 të Kodit Penal për agjitacion e propagandë. Gjykata e Qarkut Vlorë, e deklaroi fajtor dhe e dënoi me 8 vjet heqje lirie. Porosia e “bacë Enverit” u zbatua.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora