E enjte, 23.09.2021, 10:01 AM (GMT+1)

Mendime

Alma Lama: Goditje e lirise se fjales

E enjte, 25.02.2021, 09:16 PM


Ne vitin 2015, u paralajmerova nga ish-shefi i AKI-se se jeta ime dhe e dy personave te tjere ishte ne rrezik nga fondamentalistet islamike, qe ishin persona qe donin te na likundonin, qe ishin blere armet etj etj.

Njeri prej tyre qe rrezikohej ishte Visar Duriqi, gazetari qe ka ka bere investigime te thella per kete teme.

Une isha ne muajin e tete te shtatezanise, kur AKI me njoftoi per rrezikun.  Kuptohet se u trondita jashte mase.

Pas dhjetera  mijera kercenimeve qe kisha marre prej vitit 2013, ky ishte paralajmerimi me serioz dhe i frikshem. Mu desh pothuaj te izolohem e te leviz vetem e shoqeruar,  per nje kohe te gjate.

Pasi mora paralajmerimin nga AKI, u takova me Visarin per te ndare informacionin dhe konsultuar mbi kete paralajmerim kaq te rende. Ai si gazetar i guximshem,  i hyri edhe nje here punes investigative ndaj personave qe dyshoheshin se rrezikonin jeten tone. Po keshtu ndoqi rruget institucionale per te kerkuar hetimin e  personave ne fjale.

Kurre nuk kemi marre pergjigje rreth kesaj ceshtje.

Ndersa mbreme Visari eshte sulmuar brutalisht, por per fat te mire nuk eshte vrare.

Autoret nuk dihen, por kjo ngjarje ka per qellim frikesimin dhe goditjen e lirise se fjales.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gëzim Llojdia: Shënime të shkurtëra Idriz Zeqiraj: Humbja amortizohet, nëse reflektohet Skënder Kapiti: Kosova - djepi i shqiptarizmit, i lëvizjeve dhe ngjarjeve të mëdha kombëtare Idriz Zeqiraj: Sforcimi bizar i një fushate Eshref Ymeri: Pandeli Majko në vazhdën e tradhtisë së Enver Hoxhës Klajd Kapinova: Makineritë dhe softueri shoqërues me internet janë përdorur për të nxjerrë votat e manipuluara në 50 shtete (VIII) Aurel Dasareti: Përpara Kosovës janë ditët më të errëta në luftën kundër mafies Skënder Kapiti: Vjosa Osmanit, populli me 14 Shkurt 2021 ia dha mandatin e Presidentes së Kosovës Fahri Xharra: Salafizmi në Maqedoninë shqiptare, një hap tjetër drejt çkombëtarizimit Hasan dhe Lajde Blakaj: Zgjedhjet e jashtëzakonshme në Kosovë frymëzim i mëtejmë për Evropën Juglindore Fritz Radovani: Kush t’vrau pa faj o At Anton Harapi? Florim Zeqa: Vota e përlotur e elektoratit rugovian! Mehmet Musa: Letër publike Albin Kurtit Fritz Radovani: 30 vjet B.S.P.SH. Adil Fetahu: Letër urimi Albin Kurtit Skënder Kapiti: 17 Shkurti 2008- Dita e Pavarësisë dhe 14 Shkurti 2021-Çlirimi i dytë i Kosovës Florim Zeqa: Fitore me përgjegjësi të lartë historike! Reshat Nexhipi: Shpallja e Pavarësisë së Kosovës - Cilët të huaj, kanë kontribuar për realizimin e këtij akti madhor Adil Fetahu: Raporti i Sigurimit të Shtetit të Serbisë për Fadil Hoxhën dhe familjen e tij Hasan Hasanramaj: Asnjë fjale për shtresën me të goditur në Kosovë- pensionistet

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora