E marte, 09.08.2022, 02:12 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Liria nuk dhurohet

E enjte, 23.01.2020, 07:45 PM


“LIRIA NUK DHUROHET,  POR FITOHET  ME GJAK ! ”

...amanetet, testamentet jane te pavdekshme .

-Amanatet, testamentet jane kujtesa dokumetrare te thena apo te shkruara, per Vazhdimesi, Trashegemi Jete per gjeneratat e reja.Vlerat e tyra jane te cmura te pakrahasura , jo vetem per t’u vleresuar e kujtuar, por per t’u finalizuar zbatuar ne jete.

Jane pervoje jete, e mencurie, mesime nga pasojat, te grumbulluara te breazve te kaluar te transmentuar nga individe te mencur, profete, dijetare , filozofe shkrimtare, lidere apo politikane apo dhe nga njeres te thjeshte anonim, te shkrire ne termin popull.

Ato sot i gjeme te klasifikura e te grumbullura ne Thenije te Mencura, Fjale te Urta, Proveba, Aforizma e te tjer, jane thesa dijesh dhe pishtare jete.Si e tille eshte thenia lapidare monumentale , amanet i patjetrsueshem per ne Shqiptaret, pervoje historike shekullore “Liria nuk dhurohet por fitohet ne gjak.”, burim energjish dijesh dhe rruge me krye , e mundshme qe kalon nepermjet procesit paqesor demokratik , sot ne kohet moderne te qytetrimit te planetit.

Amanetet  testamentet, thenijet e mencura sot i ndeshim neper libra.veprat e filozofeve e te shkrimtareve.Te tille ne forme klasike mund te permend , jane dy veprat idile te njerezimit te besimit fetar “Bibla’ dhe “Kurani” me memorje e keshilla jetesore.

Ne kete kontekst mund te citoj vepren kolsale te akademikut Jusuf Buxhovi “Kosova” ne 8 vellime, si dhe punen e madhe pasionante e profesionale  qe ben shkrimtari universial perkthyesi poliglot Kosta Nake, me shkrimet e tij , pas cilkit te perkthimve te peozive me te bukura nga 100 poete nga bota , ai ka hedhur ne websidet e internetit , ciklin e ri  “Ajka e dijetareve shkrimtare te Botes”me rubrikat brenda tyre :-Jeta, vepra dhe thenei te mencura nga ta, qe jane me shume vlera.

Me modesti, pak nga vetja , kam shkruar nje rezyme per jeten e verpen e poetit tone devolli Dritero Agolli, pas nje pune disa vjecare, evidentimi e grumbullim , i permblodha ato me titullin”Amanetet e Dritero Agollit”, per Devollin, ne forme bejtesh, vjersherimit popullor.Per kureshtje , i shkruajta qe kur ishte gjalle(ne kofidence , per momnetin m’u zemerua Sadija , bashkeshortja), dhe kur ia shpune miqte e mij Driteroit  ne Tirane , ai pasi lexoi disa prej tyre, buzeqeshi, e leshoi heshtur fjalen”bravo L.K.” , apo amanetin e gjalle , nje video te Driteroi, ku citon me nje mesazh aktual te bashkimit kombetar:-”Pa Kosoven nuk ka Shqiperi ! ”

E permenda kete, jo per t’u mburur , por per te permbyllur , ato qe permenda me siper per   vlerat e amanetave.Ja keshtu , nga thenija lapidare”Koha eshte flori”, kam vijuar moton e jetes time, ”Mos e vrit kohen, jetoje ate”, prandaj lexoj e shkruaj(ne kohe e lire)per kenaqesine time.

Po e mbyll kete veshtrim panoramik per vlerat e Amaneteve, duke marre shkas nga testamenti filozofik jetesor i patriarkut qe e kam postuar ne Facebook, nga historiani poet Moikom Zeqo, per liderin e lirise kombetar, me shpate e me pene, princit Gjon Muzaka, filozofi e medimit :”Kur shuhet nje pishtar ndizet nje tjeter…”

Ne fund, per kenaqesine e lexuesit , po percjell nje ndjesi, nje thenie te mencur amanet, , qe e lexova keto dite, m’u duk interesante:

-“Mbrohu jo nga ata qe te kafshojne, por nga ata qe te lepijne!”

Amanetin nuk e tret Dheu-populli.

Mblodhi e shkroi-Luan Kalana

Janar 2020, Florida USA.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora