E diele, 02.10.2022, 11:41 PM (GMT+1)

Kulturë

Shefqet Dibrani: Rekuiem për ushtarët paqësorë

E diele, 19.01.2020, 10:50 AM


Prozë poetike e vitit 2006

Shefqet DIBRANI

REKUIEM PËR USHTARËT PAQËSORË

Bratislavë, 20 janar 2006 – Nga rrëzimi i aeroplanit ushtarak sllovak AN-24 mbi një vend malor në verilindje të Hungarisë humbën jetën edhe 28 ushtarakë, që po ktheheshin nga misioni i tyre paqësor në Kosovë.

U ndjeva keq kur ushtarët sllovakë

që shërbyen në vendin tim,

në udhën për në shtëpi të tyre, u vranë.

Jo, ata nuk kanë vdekur,

por kaluan atje ku nuk flitet më.

Ç’dëshpërim!

Ata nuk do t’u rrëfejnë të afërmve,

të dashurave, as vetvetes,

për bukuritë e Kosovës, për pritjen,

për bujarinë e popullit tim.

Oh, sa paqësisht u kujdesën për vendin tim.

Dhe tani ata nuk do të jetojnë, nuk do të flasin më.

Në Sllovakinë e bekuar prej Zoti valëvitet një shenjë zie

nga shkaku i Kosovës time të dënesshme.

Ata ishin të rinj, me fytyra njomështake.

Ishin ushtarë shembullorë, që donin dhe lirinë time

dhe qetësinë e familjes sime aq sa të tyren.

Dhe u flijuan.

Për paqen dhe idealin e shenjtë.

Kështu i kishin edukuar Nënat

dhe Baballarët e tyre sllovakë, shenjtët e tyre.

Tani ninullat e fëmijërisë çelin lule

në kurorat mortore.

Ah, në aeroport ushtarët sllovakë i kanë pritur

Të dashurat e tyre, nënat dhe të dashurit tjerë.

Po retë a zbritën nga qielli të tregojnë?

Për ndonjë dashuri kosovare apo kaluan

qetësisht matanë atje ku nuk flitet më...

Po, po Ata ranë në përpjekje për t’u falur

të tjerëve dashurinë,

në kohën kur të vetat i prenë përgjysmë.

Në shtëpitë e tyre, madje në tërë Sllovakinë

ka rënë kumti e zia për Kosovën time të përvuajtshme.

Por edhe Kosova u mbulua me zi për ushtarët vrarë.

Kosova, ah, Kosova do ta ruajë kujtimin,

veprën e ushtarëve sllovakë,

toka e të cilëve tashmë do të ketë varre për ta,

por qielli ynë do të mbajë imazhin e tyre

nëpër vetëtimat tona...

Paqe për ju, ushtarë sllovakë,

e për popullin që ju nxori.

Shkuat në luftë për të mos pasur luftë

dhe ju vrau rruga e kthimit në paqe!

Ushtarë të përjetshëm të saj!

Zvicër, Janar 2006.

Marë nga libri me poezi të zgjedhur

"ANATOMIA E BRYMËS", Prishtinë 2014.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora