E diele, 28.05.2023, 11:14 PM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Imazh simbolik i panjohur për Gjergj Kastriotin

E premte, 17.01.2020, 09:40 PM


Gjergj Kastrioti ishte Shpëtimtari dhe Dielli i Arbërisë europiane

Nga Gjon KEKA

Në një kronik të vitit 1704 kështu pasqyrohet ardhja e Gjergj Kastriotit në shptimin e atdheut të tij kundër pushtuesit otoman.

Edhe simboli i diellit tregon natyrshëm lidhjen e tij dhe të Arbërisë me lashtësin në kontinentin europian dhe gadishullin Ilirik.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora