E marte, 27.10.2020, 05:56 PM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Orët e krizës demokratike

E shtune, 29.06.2019, 08:04 AM


Satirike

ORËT

E KRIZËS

DEMOKRATIKE

Shpërthyen të zëshme

Me vrulle patriotike

Orët e krizës

Demokratike

Ngarendën të shfrenuara

Gjithandej me fatalizëm

Dje të përgjumurat

Në komunizëm

I “mirëpritëm” orët

E dhembjes krenare

Nëpër protesta

Nëpër trotuare

Nëpër Kuvende

Me grushte e karrige

Përveç zjarrvënies

N’objekte publike

Po sot si duken

Të lumet medet

E kanë humbur rrugën

Në oborr të vet

Me zor i ngatërrojnë

Hapat maratonike

Orët e krizës

Demokratike!

Sevdail Hyseni

(Karikatura e huazuar nga Bujar Kapexhiu)(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora