E diele, 04.12.2022, 01:24 AM (GMT)

Kulturë

Mërgim Vardari: Kumanova në zjarr e flakë

E hene, 18.05.2015, 05:43 PM


Mërgim Vardari

 

KUMANOVA

NË ZJARR E FLAKË

 

Emocionet që pata dhe kam,

janë vajë për shqiptarët

kudo që janë.

Dhimbje e pashëruar,

Shqiptarëve zemrën

ua ka shtërnguar.

 

Asnjëherë s´do harohet,

trimëria e heroike

e dëshmorëve

të Kumanovës kreshnike.

Shqiptarët kokë/ulur

për trimat e këtij shekulli

zia i ka mbuluar

e qajnë pa pushuar.

 

Mërgimtarët e shqetësuar

vargjet me dhimbje kanë shkruar

duke shkrepur mallkime me nam

kundër tërbimit sllavjan

Në qiellin e hapur pa fund

të dëgjojnë zogjtë shtegtarë

se fajtorë nuk janë

sokolat e Dardanisë

por gjaksorët e shkinisë.

 

Fluturojnë zogjtë

e cicërojnë

një kafshat bukë

dhe liri kërkojnë.

Ata janë trimat e Arbërisë

që dolën me gjoks hapur

okupatorit t’i tregojnë

Se të drejtat tona i kërkojmë.

 

Ky është vendi ynë

o faqezi të shkretëtirave

sovjetike

liria dhe barazia

edhe neve na takon.

Popull me kulturë të lashtë,

me tolerancë për të gjithë,

madje dhe për ju o barbarë,

që erdhët në vendin tonë,

për të masakruar shqiptarë.

 

Në vendin e të parëve tanë

jetojmë me ju në bashkësi,

që nga Ohri e deri në Nish.

Kumanovës shpirtin ia dogjët

si vëllezërit tanë i torturuat

djemtë e tyre na i vratë

o derrat e Kaukazit

me shpirtin e thatë!

 

 

OH NA DOGJI VRASJA

E SHQIPTARËVE TË KUMANOVËS

 

Oh ç´na gjeti gjatë kësaj pranvere

kur lulet e majit kishin çelur

edhe në trojet e Kumanovës.

Na djeg dhimbja për vëllezërit tanë

Oh ç´e gjeti këtë popull vigan

sërisht nën kthetrat

e okupatorit sllavjan.

 

Oh se ç´na ndodhi

në Kumanovën e lashtë

na i tortoruan e i na vranë

bijët e bijat e sokolave tanë

vetëm pse kishim e kemi

gjak të bekuar shqiptar.

Nuk ta harrojmë o faqezi,

Edhe Kumanova lshtë Arbëri!

 

O Shqipëri o moj Kosovë

O Perëndim me shpirtë human

shihni se si e dogjën barbarët

Kumanovën tonë.

Ti more okupator i tërbuar

me dekada na ke diskriminuar

na ke shkelur e na ke vrarë

vetëm pse jemi shqiptarë!

 

Nuk ta falim moj bishë barbare

këtu kemi trimat e Arbërisë

që e mbrojnë pragun e shtëpisë

me flamurin e bekuar kombëtar.

Në luftën Nacional Çlirimtare

u formua Jugosllavija Artificiale

u formua Maqedonija Artificiale

edhe me ndihmën shqiptarëve.

 

Vetëm në fshatin Sërmnovë

22 dëshmorë u shkrumuan

Për luftën ”çlirimtare”

në fushën e Sremit

shqiptarët i mashtruan

gjoja se do t’u japin barazi

por s’e mbajtën fjalën

dhe në vend të saj bënë kërdi.

 

Kush je ti moj lavire që leh

Se brenda një ore

do t‘i djegish gjithë shqiptarët!

I torrturove shqiptarët e Kumanovës

me gra e fëmijë të pafajshëm

oj bishë e këtij shekulli të vrazhdë

në Kumanovën e lashtë bëre kërdi

pse kërkonin barazi me ju o faqezi!

 

Ju që na diskriminoni,

pasurinë nai përvetësoni,

keni gjetur ndonjë sahanlëpirës

që u bën temena që t´ia mbushni

xhepat me gjakun e shqiptarit.

Ktheu bishë e këtij shekulli

shko n’shkretëtirat e Rusisë

uluro atje me ujqit e uritur

se Europën e ke gërditur!(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora